Μέρος του ταξιδιού οι πανελλαδικές αλλά όχι η Ιθάκη

Ο 24χρονος Χάρης Καραχάλιος το 2005 πέρασε τρίτος στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, συγκεντρώνοντας 19.747 μόρια. Σύμφωνα με τον ίδιο, το αποτέλεσμα των πανελλαδικών εξετάσεων σίγουρα αποτελεί σημαντικό βήμα, καθώς ανοίγει τις πύλες μίας καλής πανεπιστημιακής σχολής, αλλά στη συνέχεια απαιτείται πολλή προσπάθεια για το πτυχίο και ακόμα περισσότερη για την εξασφάλιση μίας θέσης στην αγορά εργασίας. Ωστόσο, δεν θεωρεί πως οι επιδόσεις του ιδίου και άλλων αριστούχων στις πανελλήνιες του εξασφαλίζουν το εισιτήριο για σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και μία άνετη ζωή, όπως είθισται να θεωρείται στη χώρα μας.  Διαβάστε τη σχετική παρουσίαση της Μαρίας – Νίκης Γωργαντά στη σελίδα Πρόσωπα και Πράγματα στον Ελεύθερο Τύπο της Παρασκευής 14 Μαϊου 2010.