Κινητικότητα μαθητών, μαθητριών και αποφοίτων ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, ΤΕΕ προς το Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) – διευκρινιστική εγκύκλιος

Σύμφωνα με τον πρόσφατο νόμο 3848/2010 (άρθρο 47) «Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις» προβλέπονται τα παρακάτω σε ότι αφορά στις εγγραφές των μαθητών στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ):
«1. Στην Α΄ τάξη εγγράφονται οι κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου, χωρίς εξετάσεις.
2.α) Στη Β΄ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Β΄ τάξη του Επαγγελματικού ή Γενικού Λυκείου.
β) Στην ίδια τάξη εγγράφονται επίσης:
i) οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου ή τίτλου ισότιμου προς αυτό,
ii) οι κάτοχοι πτυχίου Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου (Τ.Ε.Λ.), Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.), Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου (Ε.Π.Λ.), Α΄ κύκλου Τ.Ε.Ε. και Β΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε., προκειμένου να αποκτήσουν ειδικότητα άλλου Τομέα από αυτή του οικείου τίτλου σπουδών τους.
3. α) Στη Γ΄ τάξη εγγράφονται οι προαγόμενοι στη Γ΄ τάξη του ΕΠΑ.Λ.
β) Στην ίδια τάξη εγγράφονται επίσης:
i) Οι κάτοχοι πτυχίου Α΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε., αντίστοιχης ειδικότητας.
ii) Οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε., άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα.
iii) Οι κάτοχοι πτυχίου Τ.Ε.Λ. άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα.
iv) Οι κάτοχοι πτυχίου ΕΠΑ.Λ. άλλης ειδικότητας του ίδιου Τομέα.»

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Ειδικότερα για τις περιπτώσεις 2β και 3β διευκρινιστική εγκύκλιος (110288/Γ2/08-09-2010) – επισυνάπτεται – του Υπουργείου Παιδείας αναφέρει ότι η φοίτηση των συγκεκριμένων μαθητών γίνεται μόνο προς απόκτηση πτυχίου.
Επομένως οι μαθητές αυτοί θα παρακολουθήσουν επαγγελματικά μαθήματα του τομέα ή της ειδικότητας και όχι μαθήματα γενικής παιδείας.

Πηγή: ΚΕΣΥΠ Πάτρας

Στα συνημμένα μπορείτε να δείτε και ένα έντυπο που επιμελήθηκε το ΚΕΣΥΠ Νεάπολης και αφορά στην κινητικότητα των μαθητών συνολικά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση (ΕΠΑΛ – ΕΠΑΣ).