Οι απόφοιτοι αλλοδαποί – αλλογενείς ελληνικών σχολείων που λειτουργούν στην Ελλάδα δεν υπάγονται πλέον στην ειδική κατηγορία εισακτέων του 8%

Σύμφωνα με απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας κ. Ι. Πανάρετου οι απόφοιτοι αλλοδαποί – αλλογενείς που τελειώνουν σχολεία της Ελλάδας (ΓΕΛ – ΕΠΑΛ) δεν θα έχουν το δικαιώμα από εδώ και στο εξής της υποβολής του ειδικού μηχανογραφικού δελτίου αλλοδαπών – αλλογενών για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σε ποσοστό 8% πλέον των εισακτέων.

Η απόφαση αναφέρει:
Τροποποιούμε και συμπληρώνουμε την αρπιθ. Φ.151/20049/Β6 (ΦΕΚ 272-Β/1.3.2007) Υπουργική Απόφαση «Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπ/ση αποφοίτων Β/θμιας εκπ/σης που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες??», όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, ως ακολούθως:

Στο τέλος της παραγράφου 4Β του άρθρου 1 προστίθεται παράγραφος ως εξής:

«Στην ειδική αυτή κατηγορία δεν υπάγονται οι υποψήφιοι αλλοδαποί ?αλλογενείς απόφοιτοι ελληνικών σχολείων που λειτουργούν στην Ελλάδα. Οποιαδήποτε ρύθμιση προβλέπεται για την κατηγορία αυτή στην παρούσα απόφαση παύει να ισχύει».