Το πρόγραμμα και οι ώρες μαθημάτων της Α? Γενικού Λυκείου σχολικού έτους 2011-12

Με απόφαση της Υφυπουργού Παιδείας κας Ε. Χριστοφιλοπούλου καθορίστηκε το πρόγραμμα και οι ώρες μαθημάτων της Α΄ Γενικού Λυκείου που θα ισχύσουν από το σχολικό έτος 2011-12.
Η Α? τάξη Γενικού Λυκείου, η οποία είναι τάξη προσανατολισμού, περιέχει μαθήματα Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας είκοσι εννέα (29) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας και ερευνητική εργασία (Project) διάρκειας  τριών (3) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας. Επομένως, οι μαθητές της Α΄ Γενικού Λυκείου, παρακολουθούν υποχρεωτικά μαθήματα συνολικής διάρκειας τριάντα δύο (32) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας.

• Η Ελληνική Γλώσσα είναι ενιαίο μάθημα και αποτελείται από τρεις κλάδους: την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τη Νέα Ελληνική Γλώσσα και τη Νέα Ελληνική Λογοτεχνία.
  • Τα Μαθηματικά είναι ενιαίο μάθημα και αποτελείται από δύο κλάδους: την Άλγεβρα και τη Γεωμετρία.
  • Οι Φυσικές Επιστήμες είναι ενιαίο μάθημα και αποτελείται από τρεις κλάδους: την Φυσική, την Χημεία και την Βιολογία.

Με απόφαση τροποποιούνται οι ώρες μαθηματικών ως εξής:

Μαθηματικά:
Α τετράμηνο: Άλγεβρα 3 – Γεωμετρία 2