Τα ωρολόγια προγράμματα μαθημάτων για την πιλοτική εφαρμογή του Νέου Προγράμματος Σπουδών Γυμνασίων

Τα ωρολόγια προγράμματα των μαθημάτων των Α, Β, και Γ τάξεων των Γυμνασίων για την πιλοτική εφαρμογή του Νέου Προγράμματος Σπουδών που θα ισχύσουν από το σχολικό έτος 2011-12 δημοσιεύονται σε απόφαση της Υφυπουργού Παιδείας κας Π. Χριστοφιλοπούλου. (104868/Γ2/13-09-2011). Στην πιλοτική εφαρμογή συμμετέχουν σύμφωνα με την 97911/Γ1/31-08-2011, 98 σχολικές μονάδες Γυμνασίων της χώρας. Ανάμεσα σε αυτές και το 1ο Γυμνάσιο Αιγίου. Με μια πρώτη ανάγνωση ο θεσμός του ΣΕΠ περιορίζεται στην 1 ώρα μόνο στο Γ’ τρίμηνο της Γ τάξη, εφαρμόζεται μαζί με την Σχολική και Κοινωνική Ζωή (!) και χάνει τον διακριτό του ρόλο στο ωρολόγιο πρόγραμμα.