Η Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) θα δεχθεί εισακτέους για το ακαδημαϊκό έτος 2012-13

Από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας έγινε γνωστό ότι για το νέο ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 θα λειτουργήσει η Στρατιωτική Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ), η οποία θα ενταχθεί:
– στις σχολές του 2ου και 4ου επιστημονικού πεδίου για τους υποψηφίους ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (Ομάδα Β΄),
– στα τμήματα των τομέων όπου περιλαμβάνονται οι υπόλοιπες Στρατιωτικές Σχολές για τους υποψηφίους ημερήσιων ΕΠΑΛ (Ομάδα Α΄).
Σημειώνουμε ότι η Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων είναι παραγωγική σχολή Υπαξιωματικών της Πολεμικής Αεροπορίας η οποία κατά περιόδους και ανάλογα με τις ανάγκες της υπηρεσίας δέχεται υποψηφίους.
Αποστολή της Σχολής είναι η δια της άρτιας εκπαίδευσης, παραγωγή Υπαξιωματικών Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων, ώστε να είναι ικανοί να ανταποκριθούν με επιτυχία, στις ιδιαίτερα αυξημένες υποχρεώσεις σαν πληρώματα αεροσκαφών και στα υπόλοιπα καθήκοντα που τους ανατίθενται σε ένα τεχνολογικά υψηλού, επιπέδου μηχανισμό όπως είναι η Πολεμική Αεροπορία, στον επιχειρησιακά πολύ ευαίσθητο, εναέριο χώρο της Πατρίδας μας.

Περισσότερες πληροφορίες για την Σχολή μπορείτε να αντλήσετε από τον δικτυακό της τόπο.