Παραλαβή Αιτήσεων-Δηλώσεων μαθητών και αποφοίτων από σχολεία που έκλεισαν λόγω κακοκαιρίας

Με έγγραφό του το Υπουργείο Παιδείας δίνει οδηγείες για τον τι θα ισχύσει στις περιπτώσεις που σχολεία έμειναν κλειστά λόγω κακοκαιρίας με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει η υποβολή των αιτήσεων – δηλώσεων για τις πανελλαδικές εξετάσεις. Το έγγραφο αναφέρει:
Κατόπιν ενημέρωσης της υπηρεσίας μας, ότι ορισμένα Λύκεια σήμερα 28-2-2012 παρέμειναν κλειστά με απόφαση Δημάρχου λόγω κακοκαιρίας, παρακαλούμε οι Διευθυντές αυτών των Λυκείων να ενημερωθούν με τη φροντίδα των οικείων Προϊσταμένων Διεύθυνσης ότι θα μπορούν να δεχτούν Αιτήσεις – Δηλώσεις μαθητών και αποφοίτων για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις και την πρώτη ημέρα της  ομαλής επαναλειτουργίας τους.
Τέλος, υπενθυμίζεται ότι όσοι απόφοιτοι – κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης ημερήσιων ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ-Β΄ των ετών 2010 ή 2011 επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση) έχουν το δικαίωμα μέχρι και την Παρασκευή 2-3-2012 να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση, εφόσον θέλουν να είναι υποψήφιοι για Στρατιωτικές Σχολές, Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού,  ΤΕΦΑΑ. Στην περίπτωση που θέλουν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων για τις λοιπές σχολές ή τμήματα, δεν υποβάλλουν τώρα Αίτηση-Δήλωση, αλλά απευθείας μηχανογραφικό δελτίο με τους υπόλοιπους υποψηφίους αργότερα.

Πηγή: Υπουργείο Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ. – Αρχείο εγγράφου