Με το ισχύον σύστημα οι εξετάσεις για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση των μαθητών της Α Λυκείου

Κατά την πρόσφατη συνέντευξη της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας διευκρινίστηκε ότι οι μαθητές που σήμερα βρίσκονται στην Α? Λυκείου θα ακολουθήσουν το ισχύον σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων για την εισαγωγή του στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με κάποιες αλλαγές σε ότι αφορά στην ύλη.
Για την α? και β? λυκείου ο Υπουργός Παιδείας είπε:
“Έχουμε να αντιμετωπίσουμε το θέμα της Β? Λυκείου τώρα. Γενικά στο Λύκειο, όπως ξέρετε, δεν θα έχουμε αλλαγές παρά στη Β? Λυκείου που πρέπει δηλαδή να πούμε τι θα γίνει. Η Α? Λυκείου θα είναι όπως είναι πέρσι και δεν έχουμε άλλες αλλαγές. Και επίσης να το πούμε κι αυτό, θα  σας το δώσουμε και γραμμένο, οι εξετάσεις οι εισαγωγικές θα είναι για τα παιδιά της Α? Λυκείου όπως είναι μέχρι σήμερα βέβαια. Επειδή αυτό, ναι την αλλαγή της ύλης που λέμε για την Β? Λυκείου. Νομίζω ότι αυτό ενδιαφέρει τα παιδιά που βρίσκονται σήμερα στην Α? Λυκείου.
Οι αλλαγές που γίνονται στη Β? Λυκείου είναι ότι μπαίνει στο πρόγραμμα η ερευνητική εργασία, θέλουμε να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια η οποία δίνει μια άλλη  μορφή στο σχολείο. Έχει δυσκολίες, αλλά δίνει μια άλλη μορφή στο σχολείο. Και επομένως θα είναι μέσα στο πρόγραμμα, συνεχίζεται για τη Β? Λυκείου η ερευνητική εργασία το περίφημο project και περνάει στα επιλεγόμενα μαθήματα, οι Αρχές Οικονομίας που δεν διδάσκονταν στην Α? Λυκείου και η Πολιτική και Δίκαιο.”

Υφυπουργός:
Οι εξετάσεις για τους μαθητές της Α? Λυκείου είναι με το ίδιο σύστημα όπως είπε ο Υπουργός και όπως είχαμε ήδη συμφωνήσει στη Διακομματική. Αυτό μπορεί να έχει κάποιες αλλαγές σε ό,τι αφορά την ύλη, αλλά, ήδη το ξέρατε αυτό από αρκετούς μήνες, ότι μετατίθεται η εφαρμογή έτσι κι αλλιώς.
Και αν ακόμα λοιπόν είχαμε τη χαρά – με τον Υπουργό το προσπαθήσαμε και με τον Αναπληρωτή Υπουργό- να   ψηφίσουμε αυτό το νόμο, ήμαστε έτοιμοι να τον ψηφίσουμε αυτό το νόμο, αλλά είναι καλύτερο, κρίναμε, και έκρινε και ο κ. Μπαμπινώτης, να υπάρξει καλύτερος διάλογος στη Βουλή, έτσι θα πάμε μετά τις εκλογές και θεωρώ ότι με την κυβέρνηση που θα έχουμε και θα είναι μια δική μας κυβέρνηση, θα το περάσουμε.”