Επαναπροκήρυξη του προγράμματος ΜΑΘΗΤΕΙΑ Αποφοίτων Τεχνικής Εκπαίδευσης για απόκτηση Επαγγελματικής εμπειρίας

Tο Υπουργείο Παιδείας επαναπροκήρυξε το Πρόγραμμα Μαθητείας Αποφοίτων Τεχνικής Εκπαίδευσης για Απόκτηση Επαγγελματικής Εμπειρίας, που αφορά στην υποστήριξη των Αποφοίτων των δημοσίων σχολείων Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε.Ε.) και αντίστοιχων δομών της Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας, μέσω μαθητείας 2-6 μηνών στον παραγωγικό τομέα, σε επιχειρήσεις κλάδων σχετικών με τις σπουδές του αποφοίτου.
Στην ουσία θα συνάπτεται σύμβαση μαθητείας μεταξύ του νέου αποφοίτου και της επιχείρησης χωρίς υποχρέωση των μερών για καταβολή οποιασδήποτε αμοιβής.

Ο Φορέας Υλοποίησης (Ε.Υ.Ε. του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.) θα χορηγεί υποτροφία στον μαθητευόμενο και θα παρέχει και την ασφαλιστική του κάλυψη μέσω του ΙΚΑ.

Η όλη διαχείριση του Προγράμματος γίνεται μέσα από την διαδικτυακή πύλη: www.mathiteia4u.gov.gr
Οι επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται να απασχολήσουν Αποφοίτους της Τ.Ε.Ε. πρέπει να το δηλώσουν εκεί μέσα σε αποκλειστική προθεσμία (μέχρι τις 20-1-2013).

Διαβάστε τα συνημμένα.