Εισαγωγή μαθητών/τριών στις ΕΠΑ.Σ του ΟΑΕΔ – Διακόσιοι (200) μαθητές/τριες θα εισαχθούν στην ΕΠΑ.Σ της Πάτρας

Από τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού ανακοινώνεται, ότι κατά το σχολικό έτος 2013-14 θα εισαχθούν στις Επαγγελματικές Σχολές Μαθητείας του ΟΑΕΔ 6.900 μαθητές και μαθήτριες, προκειμένου να εκπαιδευτούν σε 32 ειδικότητες, με ζήτηση στην Αγορά Εργασίας.
Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν οι κάτοχοι τουλάχιστον ενδεικτικού Α΄ Τάξης ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ και έχουν γεννηθεί τα έτη 1990-1997.
Αιτήσεις υποψηφιότητας υποβάλλονται από 17-6-13 μέχρι 30-8-13 στις Γραμματείες των Επαγγελματικών Σχολών κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Όπου δεν συμπληρώνεται ο αριθμός των εισακτέων, μέχρι 30-8-13, οι αιτήσεις συνεχίζονται μέχρι συμπλήρωσής του.
Η επιλογή των εισακτέων γίνεται με το βαθμό Τίτλου Σπουδών και με κοινωνικά κριτήρια. Στην περίπτωση κατά την οποία έχει υποβληθεί αριθμός αιτήσεων υποψηφίων ίσος ή μικρότερος του αριθμού των προκηρυσσόμενων θέσων δεν θα γίνει μοριοδότηση.

Αρχείο 1: Εγκύκλιος εισαγωγής μαθητών στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του ΟΑΕΔ, για το Σχολικό Έτος 2013-2014.
Αρχείο 2: Ενημερωτικό Σημείωμα για τον Υποψήφιο Μαθητή των ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του ΟΑΕΔ.
Αρχείο 3: Αίτηση Υποψηφίου για Εισαγωγή στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας.

Στην  ΕΠΑ.Σ Πάτρας θα εισαχθούν διακόσιοι (200) μαθητές/τριες στις ακόλουθες ειδικότητες:

1. Τεχνιτών Θερμικών & Υδραυλικών Εγκατάστασεων     είκοσι (25) μαθητές-τριες
2. Τεχνιτών Μηχανών & Συστημάτων Αυτοκινήτου           είκοσι (25) μαθητές-τριες
3. Τεχνιτών Ηλεκτρολογικών Εργασιών                            είκοσι (25) μαθητές-τριες
4. Τεχνίτες Υποστήριξης Συστημάτων Η/Υ                       είκοσι (25) μαθητές-τριες
5. Μαγειρικής Τέχνης                                                         είκοσι (25) μαθητές-τριες
6. Υπαλλήλων Οικονομικών Καθηκόντων                       είκοσι (25) μαθητές-τριες
7. Υπαλλήλων Διοικητικών Καθηκόντων                         είκοσι (25) μαθητές-τριες
8. Τεχνιτών Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου   είκοσι (25) μαθητές-τριες

Οι σχολές αυτές ανήκουν στη Δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση και λειτουργούν με το σύστημα Μαθητείας. Η φοίτηση σ΄αυτές διαρκεί δύο (02) χρόνια και παρέχεται εντελώς δωρεάν. Όσοι εισαχθούν στην ειδικότητα Μαγειρικής Τέχνης οφείλουν να υποβληθούν σε εξετάσεις (ακτινογραφία θώρακος, παρασιτολογική κοπράνων, αυστραλιανό αντιγόνο) που πρέπει να γίνουν (αν είναι δυνατόν) σε κρατικό νοσοκομείο.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην ΕΠΑ.Σ Πάτρας (Λεωφόρο Αθηνών, Ρίο, Τηλ: 2610 966902-4)

Μάρα Μαζαράκη
Υπεύθυνη ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Αιγίου