Εγγραφές μαθητών στην ΕΠΑ.Σ και Σ.Ε.Κ. ΟΑΕΔ Πάτρας 2014-15 – Εκατόν πενήντα (150) μαθητές/τριες θα εισαχθούν στην ΕΠΑ.Σ και πενήντα (50) στη Σ.Ε.Κ.

Από τον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ) ανακοινώνεται, ότι ξεκίνησαν οι εγγραφές των υποψηφίων σπουδαστών στις ΕΠΑ.Σ Μαθητείας του Οργανισμού και στις Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ) σε όλη τη χώρα.

Κατά το σχολικό έτος 2014 – 2015 στην ΕΠΑ.Σ ΟΑΕΔ Πάτρας θα εισαχθούν εκατόν πενήντα (150) μαθητές/τριες στις εξής ειδικότητες:
1. Τεχνιτών Θερμικών & Υδραυλικών Εγκατάστασεων είκοσι (25) μαθητές/τριες
2. Τεχνιτών Ηλεκτρολογικών Εργασιών είκοσι (25) μαθητές/τριες
3. Τεχνίτες Υποστήριξης Συστημάτων Η/Υ είκοσι (25) μαθητές/τριες
4. Μαγειρικής Τέχνης είκοσι (25) μαθητές/τριες
5. Υπαλλήλων Οικονομικών Καθηκόντων είκοσι (25) μαθητές/τριες
6. Υπαλλήλων Διοικητικών Καθηκόντων είκοσι (25) μαθητές/τριες

Οι σχολές αυτές ανήκουν στη Δευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαίδευση και λειτουργούν με το σύστημα Μαθητείας. Η φοίτηση σ΄αυτές διαρκεί δύο (02) χρόνια και παρέχεται εντελώς δωρεάν. Όσοι εισαχθούν στην ειδικότητα Μαγειρικής Τέχνης οφείλουν να υποβληθούν σε εξετάσεις (ακτινογραφία θώρακος, παρασιτολογική κοπράνων, αυστραλιανό αντιγόνο) που πρέπει να γίνουν (αν είναι δυνατόν) σε κρατικό νοσοκομείο.

Δικαίωμα εγγραφής στην Α΄ τάξη έχουν οι νέοι και νέες που:
1. Κατέχουν ενδεικτικό τουλάχιστον Α΄ τάξης Λυκείου Γενικού ή Επαγγελματικού, ή Α΄ τάξης ΤΕΕ, ή Α΄ τάξης Εσπερινών Γενικών Λυκείων ή ΤΕΛ ή Ενιαίων Λυκείων, ή είναι κάτοχοι Πτυχίου ΤΕΕ, ή ΕΠΑΛ, ή ΕΠΑ.Σ, για την απόκτηση άλλης ειδικότητας και
2. Έχουν γεννηθεί τα έτη 1991 έως 1998.

Απαραίτητα Δικαιολογητικά:
Α) Τίτλο Σπουδών (πρωτότυπο ή Φωτοτυπία) ή Πιστοποιητικό σπουδών, ή οποιονδήποτε άλλο Σχολικό Τίτλο, που να αποδεικνύει τη μαθητική κατάσταση του υποψηφίου όπου υποχρεωτικά θα αναγράφεται ο βαθμός προαγωγής. Τίτλος στον οποίο δεν αναγράφεται βαθμός, κατά την διαδικασία μοριοδότησης ΘΑ ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ.
Β) Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας και φωτοαντίγραφο ταυτότητας.
Από τα παραπάνω δικαιολογητικά υποχρεωτικά είναι τα Α και Β

Πληροφορίες: ΕΠΑ.Σ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΟΑΕΔ Πάτρας, Λεωφ. Αθηνών, Τ.K.26000, Ρίο τηλ. 2610 – 966902-4
Κάθε εργάσιμη μέρα και ώρα: 8 π.μ. έως 14 μ.μ.

Κατά το σχολικό έτος 2014 – 2015 στην Σ.Ε.Κ. ΟΑΕΔ Πάτρας θα θα εισαχθούν πενήντα (50) μαθητές/τριες στις εξής ειδικότητες:
1. Τεχνίτης Ζαχαροπλαστικής και Αρτοποιίας είκοσι πέντε (25) μαθητές/τριες
2. Τεχνίτης Μηχανικός Αυτοκινήτων μοτοσικλετών και Μηχανών Θαλάσσης είκοσι πέντε (25) μαθητές/τριες

Δικαίωμα εγγραφής στην Α΄ τάξη έχουν οι νέοι και νέες που:
1. Κατέχουν Απολυτήριο Γυμνασίου (είναι απόφοιτοι της υποχρεωτικής τυπικής εκπαίδευσης)
2. Έχουν γεννηθεί τα έτη 1994 έως 1999 (ηλικίας 15 έως 20 ετών)

Απαραίτητα Δικαιολογητικά:
Α) Τίτλος Σπουδών Φωτοαντίγραφο Απολυτήριο Γυμνασίου.
Β) Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας και φωτοαντίγραφο ταυτότητας.
Γ) Επίσημα έγγραφα, ή φωτοαντίγραφά τους, που να αποδεικνύουν τα δηλωθέντα από τον υποψήφιο στην αίτησή του, σχετικά με την οικογενειακή, κοινωνική και οικονομική κατάσταση. Από τα παραπάνω δικαιολογητικά υποχρεωτικά είναι τα Α και Β

Πληροφορίες: ΣΕΚ ΟΑΕΔ Πάτρας, Λεωφ. Αθηνών, Τ.K.26000, Ρίο τηλ. 2610 – 966902-4
Κάθε εργάσιμη ημέρα και ώρα: 8 π.μ. έως 14 μ.μ.

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:
Για την ΕΠΑ.Σ από 04-07-2014 έως 18-07-2014 και εφόσον δεν συμπληρωθεί ο προβλεπόμενος αριθμός εισακτέων οι εγγραφές θα συνεχιστούν και από 25-8-2014 έως την συμπλήρωση των τμημάτων.
Για τη ΣΕΚ από 04-07-2014 έως 18-07-2014 και από 25-8-2014 έως 30-9-2014.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα παρακάτω σχετικά αρχεία:

·  ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΠΑ.Σ

·  ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ – ΕΓΓΡΑΦΗΣ – ΕΠΑ.Σ