Το επάγγελμα και οι επιδράσεις του στην υγεία και ποιότητα ζωής

Πόσο επηρεάζουν την υγεία σας οι συνθήκες στις οποίες ασκείτε το επάγγελμα σας;
Το σημαντικό αυτό ερώτημα απασχολεί σχεδόν όλους τους εργαζομένους. Αναλογιστείτε ότι 40% των ατόμων που επισκέπτονται γιατρούς θεωρούν ότι η αιτία πρόκλησης του προβλήματος τους προέρχεται από το επαγγελματικό τους περιβάλλον. Επιδημιολογικά στοιχεία δείχνουν ότι οι άνδρες πιστεύουν συχνότερα από ότι οι γυναίκες ότι οι διαταραχές της υγείας τους προέρχονται από την εργασία τους. Επιπλέον 20% των ασθενών κάνουν τροποποιήσεις στις επαγγελματικές τους δραστηριότητες λόγω υγείας ενώ για τον ίδιο λόγο 13% αλλάζουν απασχόληση.

Αναπόφευκτα, οι συνθήκες στις οποίες ο εργαζόμενος απασχολείται, επιδρούν στη σωματική και στην ψυχική του υγεία. Το ζήτημα είναι ακόμη πιο σοβαρό διότι ας μην ξεχνούμε ότι καταγράφονται κάθε χρόνο παγκοσμίως 160 εκατομμύρια περιστατικά ασθενειών λόγω επαγγέλματος και 270 εκατομμύρια εργατικά ατυχήματα. Κάθε 15 δευτερόλεπτα ένας εργαζόμενος χάνει τη ζωή του εξαιτίας εργατικών δυστυχημάτων. Ετησίως, 2 εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από ασθένειες ή ατυχήματα λόγω της εργασίας τους.

Κατεβάστε την ειδική έκδοση του medlook με τιτλο: Το επάγγελμα και οι επιδράσεις του στην υγεία και ποιότητα ζωής