Γάτες

Οι μαθητές φτιάχνουν τους δικούς τους σεισμογράφους και φέτος!

Η Ελληνογερμανική Αγωγή και το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών διοργανώνουν και φέτος τον εκπαιδευτικό διαγωνισμό «Φτιάξε το δικό σου σεισμογράφο» για μαθητές γυμνασίου και λυκείου.

Διαβάστε περισσότερα «Οι μαθητές φτιάχνουν τους δικούς τους σεισμογράφους και φέτος!»

EMEIΣ, ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ

Για δεύτερη φορά και χρονιά  στον Πύργο και στο 4ο Γυμνάσιο της πόλης μας βρέθηκε την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015 το Glossomobil, ύστερα από πρόσκληση της καθηγήτριας Γερμανικών κ. Θεοδώρας Μάρκου και του Διευθυντή του σχολείου κ. Γεωργίου Κομιώτη.

Το Glossomobil(glosso-γλώσσα και mobil-σε κίνηση= Γερμανικά σε κίνηση), είναι ένα πρόγραμμα του ινστιτούτου Goethe με ειδικευμένους συνεργάτες, που ταξιδεύουν  σε όλη την  ηπειρωτική και νησιωτική Ελλάδα επισκεπτόμενοι πολλά σχολεία, με σκοπό να διδάξουν Γερμανικά με διαφορετικό, βιωματικό τρόπο. Μέσα από αυτό το ομαδικό, βιωματικό παιχνίδι και διάφορες δράσεις όπως κουίζ, χορό, τραγούδι, γρίφους πάζλ  και ζωγραφική,  συνδράμουν   στην εκμάθηση της Γερμανικής γλώσσας και του  πολιτισμού. Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές δεν διασκεδάζουν μόνο με την ψυχή τους, αλλά χρησιμοποιώντας τις γνώσεις των Γερμανικών τους, πήραν  πολλές πληροφορίες για τα ήθη και έθιμα της Γερμανίας.

Οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου ανταποκρίθηκαν  θετικά και βίωσαν ευχάριστα αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία, καλωσορίζοντας τις υπεύθυνες του προγράμματος (κ. KarinVavatsanidis, καθηγήτρια Γερμανικών του GoetheInstitut,  και κ. Ευα Κακαλίου, Assistentin), με αυτοσχέδιες αφίσες και εδέσματα.

link σχολείου