Joomla Template by Create a Website

Το σχολείο μου

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 14 Φεβρουαρίου 2014 Γράφτηκε από τον/την Μαρία Βασάκη

Το 4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου λειτουργεί από το 1990 στο κτίριο, όπου στεγάζεται σήμερα. Οι μαθητές που φοιτούν στο 4ο Γυμνάσιο προέρχονται από την περιοχή των Μισιρίων και τα γύρω χωριά.

Είναι ένα σχολείο πλήρως εξοπλισμένο με εργαστήρια Φυσικής, Χημείας, Τεχνολογίας, Πληροφορικής, διαδραστικούς πίνακες, διαθέτει οργανωμένη βιβλιοθήκη με Η/Υ και 5000 βιβλία. Ακόμα υπάρχει εσωτερικά κατάλληλα διαμορφωμένος χώρος για εορταστικές εκδηλώσεις. Διαθέτει τεράστα αυλή με δύο γήπεδα μπάσκετ και βόλει, ενώ ακριβώς από πάνω βρίσκεται το γήπεδο ποδοσφαίρου Μισιρίων, το οποίο οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν στο πλαίσιο του μαθήματος Φυσικής Αγωγής.

Το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο σε πολλαπλά προγράμματα πολιτιστικά και περιβαλλοντικά, εκδίδει περιοδικό με τίτλο «Διάφορα... αλλά όχι αδιάφορα...» και έχει ενεργή θεατρική ομάδα. Παράλληλα, συμμετέχει στο πρόγραμμα Comeniusαπό το περσινό σχολικό έτος 2012-13. Κατά την προηγούμενη χρονιά πραγματοποιήθηκαν ταξίδια στη Ρουμανία τον Οκτώβριο 2013 και Τουρκία τον Μάρτιο 2014. Επιπρόσθετα, το σχολείο μας διοργάνωσε με τη σειρά του τη φιλοξενία σαράντα ατόμων από έξι ευρωπαϊκές χώρες το Μάιο του 2014. Κατά το φετινό σχολικό έτος 2013-14 θα πραγματοποιθούν ταξίδια στην Πολωνία το Μάρτιο και στην Πορτογαλία τον Ιούνιο.

Στον όμορφο αυτό και φροντισμένο χώρο κινούνται καθημερινά περίπου 300 μαθητές και 45 καθηγητές.