Σχολικά

Η σελίδα αυτή έχει φτιαχτεί με στην προσπάθεια μου να επεκτείνω την ενασχόληση και την επαφή των μαθητών με τη μουσική σε περισσότερες σχολικές δραστηριότητες έξω από τις ώρες του μαθήματος.

Εκτός από τις υποχρεωτικές σχολικές γιορτές μπορούν οι καθηγητές μουσικής να δημιουργήσουν διαθεματικά projects ή και απλές ακροάσεις για πολλά άλλα μαθήματα. Αυτό μπορεί να πετύχει με την συνεργασία των μουσικών με συναδέλφους από άλλες ειδικότητες με τους οποίους έχουν τη δυνατότητα να φτιάξουν μια μουσική ατμόσφαιρα για την ώρα του μαθήματος αλλά και ενδεικτικές παραδόσεις με μουσική υπόκρουση.

Επέκταση της μουσικής ακρόασης μπορεί να γίνει και την ώρα του διαλείμματος στα σχολεία που διαθέτουν κεντρική ηχητική εγκατάσταση.