Συλλογή φωτογραφιών

Συλλογή φωτογραφιών με πολύ χρώμα!

Τι είναι δυσλεξία

Η δυσλεξία είναι ειδική μαθησιακή δυσκολία και έχει να κάνει με δυσκολίες στην επεξεργασία του γραπτού λόγου και την ανάγνωση.

Για να διαγνωστεί ένας μαθητής/-τρια στο Δημοτικό με δυσλεξία θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες από τις παρακάτω ενδείξεις:

• Καθυστέρηση στην ανάπτυξη λόγου και ομιλίας
  • Δυσλειτουργία στην απομνημόνευση πληροφοριών
  • Άχρωμη , συλλαβιστή ανάγνωση
  • Αλλαγή της σειράς των γραμμάτων ή των συλλαβών ή αντικατάσή τους με άλλες
  • Παράλειψη γραμμάτων ή συλλαβών
  • Δυσκολία ανάγνωσης δίψηφων συμφώνων ή διφθόγγων
  • Δυσκολία στην κατανόηση κειμένου
  • Ελλιππής  οπτική μνήμη

Τι είναι ο Σχολικός εκφοβισμός (Bullying)

Τα τελευταία χρόνια όλο και πιο συχνά παρατηρείται το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού στα σχολεία μας. Το φαινόμενο αυτό πάντα υπήρχε στο σχολικό περιβάλλον χωρίς να ονοματίζεται βέβαια – πράγμα που προέκυψε από την έκταση του φαινομένου- άλλα όλοι μας θυμόμαστε κάποιον συμμαθητή μας που υπέφερε υπό το καθεστώς των ¨νταήδων » του σχολείου.

Για να πούμε ότι μια συμπεριφορά χαρακτηρίζεται ως bullying  αρκεί να συνάδει με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

• απρόκλητη ή εσκεμμένη επιθετική συμπεριφορά
  • συστηματική επανάληψη της επιθετικής συμπεριφοράς
  • ανισορροπία δύναμης ή εξουσίας
  • αρνητικές επιπτώσεις και αποτελέσματα

Τα τελευταία χρόνια έχει καθιερωθεί η 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού εκφοβισμού όπου οι μαθητές ενημερώνονται για το φαινόμενο και την αντιμετώπισή του.

Διαβάστε και ακούστε  εδώ  «Τα μπαλόνια της φιλίας» , 2 ιστορίες για τη βία στο σχολείο από παιδιά για παιδιά.