ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗ  ΜΥΚΗΝΑΪΚΗ ΕΠΟΧH ΣTA  ΚΛΑΣΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΘΟΛΩΤΟΣ ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ ΤΑΦΟΣ Ε

Ανασκάφθηκε το 1950 ( φ1 - φ2 ), από τον αρχαιολόγο Νικόλαο Μ. Βερδελή με δαπάνη της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας Αθηνών.  Βρίσκεται 1,3  χιλιόμετρα μακριά από το χωριό των Αγίων Θεοδώρων,  στη θέση Μεταφιό. Eρχόμενοι από το Γραμματίκειο  Γυμνάσιο Πτελεού στο 8,6  χιλιόμετρο από το σχολείο, στρίβουμε δεξιά στον χωματόδρομο και μετά από 140 μέτρα στο δεξί μας χέρι αναπτύσσετε λοφίσκος τεχνητός  (τύμβος) όπου και συναντάμε τον θολωτό τάφο.
Έχει την είσοδο προς Δ. και λείπει η κορυφή της θόλου.
  Ο ΄δρόμος΄ είναι στενός και έχει μήκος 4.75 μ., το πλάτος του είναι κατά την έξοδο 1.54 μ., και 1.05 προς τη θόλο.
Η βόρεια πλευρά του είναι χτισμένη με μικρές πέτρες .
Οι τοίχοι φτάνουν σε ύψος μέχρι 2.00 μ., και συγκλίνουν ελαφρά προς τα πάνω.
   Στην έξοδο υπήρχε ένα είδος φλοιάς ( φλοιά ή φλυά = είδος πλακόστρωτου δρόμου )  με δυο ( 2 ) κατά μήκος πλάκες πλάτους 0.40 μ., που βρίσκονταν ψηλότερα από το φυσικό έδαφος κατά 0.90 μ.
Η θύρα της εισόδου έχει ύψος 1.15 μ. και πλάτος στη βάση 0.84 μ., στη κορυφή 0.57 μ.
Στη  νότια πλευρά της εισόδου  υπάρχει  μονολιθική  παραστάς  με πλάτος 0.36 μ., και πάχος 0.36 μ.
Η κάτω φλοιά  αποτελείται από όμοια πλάκα πλάτους 0.36 μ.
   Τρεις ( 3 )  όμοιες πλάκες αποτελούν το υπέρθυρο το συνολικό του πλάτος φτάνει το 1.30 μ., και το ύψος του από το δάπεδο είναι 1.50 μ.
   Πριν  τη θόλο σχηματίζονταν στενό στόμιο, το οποίο ήταν γεμάτο με ξηρολιθιά.
Η θόλος έχει διάμετρο 3.54 μ., σώζεται όμως σε ύψος 3.00 μ.
Είναι κτισμένη με μικρές πέτρες και το δάπεδό της βρίσκεται λίγο χαμηλότερα του ΄δρόμου΄.
   Μπροστά από τη θύρα είχε σχηματισθεί μικρό βύθισμα ( βόθρος ) και από την ανασκαφή αναβρέθηκαν πέντε    ( 5 ) ανθρώπινα κρανία και τα οστά τους καθώς και το αγγείο  της  Εικόνας 18γ.

γ) Τρίωτος αμφορίσκος

Επίσης τα αγγεία της Εικόνας 25

α ) ψευδόστομος αμφορέας

β ) τρίωτος αμφωρίσκος

γ ) ποτήρι τύπο Βαφειού

σφραγιδόλιθοι και ψηφίδες - Εικόνα 26,

Α) σφραγιδόλιθος εκ χαλκηδονίου λίθου ( κορναλίνης ), με παράσταση ανακειμένου  γρύπα

Β) ψηφίδα εκ χαλκηδονίου λίθου ( κορναλίνης )

Γ) σφραγιδόλιθος εκ μέλανος κοραλλίου ( γιούρουρη ) με εγχάρακτη παράσταση χταποδιού ή σηπίας ( σουπιάς )

λίθινα κομβία - Εικόνα 27

Κωνικά λίθινα κομβία – σφονδύλια

και τα αντικείμενα της Εικόνας 28

α ) Χάλκινο τεμάχιο μαχαιριού

β ) δακτύλιος

γ ) Θραύσμα από στόμιο αγγείου

και  της Εικόνας 22.

Χάλκινο ξίφο

Χάλκινο εγχειρίδιο

Τέσσερα (4 ) κωνικά κ΄ ένα ( 1 ) αμφικωνικό λίθινα κομβία

Δέκα ( 10 ) ψηφίδες   χαλκηδονίου λίθου

Ψηφίδα εκ φαγεντιανής με ραβδώσεις

σφραγιδόλιθος εκ στεατίτου μετ΄εγγλύφου παραστάσεως σχηματοποιημένου ζώου

Κεραμικό θραύσμα 1

Κεραμικό θραύσμα 2

Ο θολωτός τάφος Ε ( Άγιοι Θεόδωροι Μαγνησίας) χρονολογείται στην ΥΕ ΙΙΙΑ2 περίοδο .

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ : ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΝ ΑΘΗΝΑΙΣ  ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ του έτους 1951 - ΑΘΗΝΑΙ 1951

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΕΙΟ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΠΤΕΛΕΟΥ

Η ιστοσελίδα ΄Στη γειτονιά του Πρωτεσίλαου : Το αρχαιολογικό μονοπάτι από την Μυκηναϊκή εποχή στα κλασικά χρόνια΄ δημιουργήθηκε για το ομότιτλο περιβαλλοντικό πρόγραμμα που εκπονεί το σχολείο μας