Όταν κάποιος ξεκινά για ένα ταξίδι, πρέπει να ξέρει πού πηγαίνει.

Το ίδιο ισχύει και με τη Σαρακοστή. Προ πάντων, η Σαρακοστή είναι ένα πνευματικό ταξίδι και προορισμός του είναι το Πάσχα, ?η εορτή των εορτών?.

• Σαρακοστή ονομάζεται επειδή γίνεται εις ανάμνηση της σαρανταήμερης νηστείας του Χριστού στην έρημο.
  • Σε όλη τη διάρκεια της Σαρακοστής, κάθε Τετάρτη και Παρασκευή, τελείται στην εκκλησία μας η Προηγιασμένη Ακολουθία. Σε αυτήν οι πιστοί μπορούν να λάβουν Θεία Κοινωνία, η οποία όμως έχει προαγιασθεί την προηγουμένη Κυριακή. Γι? αυτό τον λόγο ονομάζεται η Ακολουθία αυτή Προηγιασμένη.

Κάποιες ημέρες της Μεγάλης Σαρακοστής έχουν ξεχωριστή σημασία και δική τους σημειολογία.

1. Κυριακή της Ορθοδοξίας
  2. Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά
  3. Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως
  4. Αγίου Ιωάννη της Κλίμακος
  5. Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας
  6. Κυριακή των Βαίων
  7. Κυριακή του Πάσχα
Καλή Σαρακοστή!!!

Μία σκέψη στο “Καλή Σαρακοστή!!!

• 4 Απριλίου 2016 στις 19:08
    Σύνδεσμος

Εδώ Βλέπετε ένα σχόλιο.
    Για να διαγράψετε ένα σχόλιο, συνδεθείτε και επιλέξτε προβολή σχολίων. Εκεί θα βρείτε την επιλογή για επεξεργασία ή διαγραφή σχολίων.

Απάντηση