Home » Νέα » Εκδήλωση «Πατάμε Γκάζι στο STEM» 21 – 22 Ιανουαρίου 2017

Εκδήλωση «Πατάμε Γκάζι στο STEM» 21 – 22 Ιανουαρίου 2017

Πατάμε Γκάζι στο STEMΟ STEM Education, ο WRO Hellas και το INNOVATHENS, ο Κόμβος Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της Τεχνόπολης Δήμου Αθηναίων, διοργανώνουν για δεύτερη χρονιά, 21-22 Ιανουαρίου, την εκδήλωση «Πατάμε Γκάζι στο STEM!» με στόχο να γνωρίσει το ευρύ κοινό τις κοινές εκπαιδευτικές τους δράσεις.

Μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς θα έρθουν σε επαφή με τα εργαστήρια STEM και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που πραγματοποιούνται καθημερινά σε συνεργασία με το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου και το INNOVATHENS, τον Κόμβο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων.

Παράλληλα, θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν μια «γεύση» από τους Διαγωνισμούς Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που διεξάγει ο WRO Hellas με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE: «Οχήματα και μεταφορές του αύριο» για μαθητές Δημοτικού, «Η πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου» για μαθητές Γυμνασίου και για πρώτη φορά φέτος του διαγωνισμού «Πράσινη ενέργεια και επιχειρηματικότητα» για μαθητές Λυκείου, και να γνωρίσουν τα οφέλη που προκύπτουν από τη συμμετοχή σε αυτούς.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Δαμίρη Κατερίνα – Ιωαννίδου Ευγενία

IQTest

Βισβίκης Μιχάλης – Δεναξάς Αντώνης