Βιβλία Πληροφορικής Γυμνασίου και ΓΕΛ (παλιά και νέα)

Πληροφορική Γυμνασίου – Εισαγωγικές Παρατηρήσεις

Το συγκεκριμένο μάθημα απευθύνεται στους μαθητές γυμνασίου και των τριών τάξεων. Κύριος σκοπός του είναι η εκμάθηση και κατανόηση των διαχρονικών εννοιών της πληροφορικής, ούτως ώστε οι νεαροί μαθητές να αντιληφθούν την ουσία της επιστήμης της πληροφορικής και να την αγαπήσουν για αυτό που πραγματικά είναι. Επίσης, το μάθημα αυτό εστιάζει και σε ζητήματα ορθής και ασφαλούς χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών, προκειμένου να είναι σε θέση οι μαθητές να τις αξιοποιούν με το σωστό και αποτελεσματικό τρόπο.

Το σχολικό εγχειρίδιο:

gymn

Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον – Εισαγωγικές Παρατηρήσεις

Το συγκεκριμένο μάθημα (ΑΕΠΠ) διδάσκεται στην Γ΄τάξη του Γενικού Λυκείου στην Τεχνολογική Κατεύθυνση. Κύριος σκοπός του είναι η ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων αλγοριθμικής προσέγγισης της επίλυσης προβλημάτων και προγραμματισμού από τους μαθητές. Πιστεύουμε ακράδαντα, ότι οι γνώσεις που παρέχονται στο συγκεκριμένο μάθημα μπορούν να βοηθήσουν τους μαθητές όχι μόνο στη μελλοντική επαγγελματική τους σταδιοδρομία (εφόσον επιλέξουν επάγγελμα σχετικό με την πληροφορική), αλλά να τους δώσουν μία διαφορετική και χρήσιμη οπτική στην επίλυση διαφόρων προβλημάτων στην καθημερινή τους ζωή.

Το σχολικό εγχειρίδιο:

aepp

Χρήσιμη πλατφόρμα για την επίλυση ασκήσεων: http://algo.pk/