MYEVIEW

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΠΕ86

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

MySmartClass (MsC)

Πλατφόρμα Εκπόνησης Ατομικών - Ομαδοσυνεργατικών Εργασιών και Τεστ Αξιολόγησης.

Είσοδος

Net-Advice

Πλατφόρμα Ενημέρωσης, Διαδραστικής Επικοινωνίας και Συνεργασίας.
Το περιεχόμενο της αφορά την Πληροφορική και τα Μαθηματικά στη Β/θμια εκπαίδευση.

DataBox

Πλατφόρμα Διαμοιρασμού και Κοινής χρήσης Αρχείων.
Ο κάθε χρήστης έχει το δικαίωμα δημοσίευσης των αρχείων του σε άλλες ομάδες χρηστών.

Είσοδος

Εφαρμογές

Οι παρακάτω εφαρμογές βοηθούν τους μαθητές να κατανοήσουν την έννοια του προγραμματισμού και να υλοποίησσουν δικά τους προγράμματα.

MyEview Html Editor

O MyEview html Editor είναι μια offline δωρεάν εφαρμογή εκπαιδευτικού σκοπού και έχει δημιουργηθεί για να βοηθήσει τους μαθητές να κατανοήσουν τη δομή και τον τρόπο σύνταξης των βασικών εντολών της html.

Scratch

Με το Scratch, μπορείτε να προγραμματίσετε τις δικές σας διαδραστικές ιστορίες, παιχνίδια και κινούμενα σχέδια — και να μοιραστείτε τις δημιουργίες σας με άλλους στη διαδικτυακή κοινότητα.

Appinventor

Το MIT App Inventor είναι ένα αλληλεπιδραστικό, οπτικό περιβάλλον προγραμματισμού που επιτρέπει σε όλους - ακόμη και τα παιδιά - να δημιουργούν πλήρως λειτουργικές εφαρμογές για smartphone και tablet.

Code

Το Code.org είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός, αφιερωμένος στην επέκταση της πρόσβασης περισσότερων σχολείων στην επιστήμη των υπολογιστών.

Η επιστήμη της Πληροφορικής

Η Πληροφορική μαθαίνει στα παιδιά τον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και αναπτύσσει την αναλυτική, κριτική και δημιουργική σκέψη των μαθητών. διδάσκει στα παιδιά την τεχνολογία των υπολογιστών και των επικοινωνιών.

Στον πυρήνα της επιστήμης της Πληροφορικής βρίσκεται η Αλγοριθμική, ήτοι η μελέτη του αλγορίθμου, δηλ. της αλληλουχίας βημάτων που επιτυγχάνουν με σαφή τρόπο την επίλυση ενός προβλήματος. Η Αλγοριθμική έχει ρίζες και στην αρχαία ελληνική σκέψη (κόσκινο Ερατοσθένη, Ευκλείδειος αλγόριθμος υπολογισμού ΜΚΔ κλπ.). Από το 1980 περίπου όταν εμφανίστηκαν οι προσωπικοί υπολογιστές και άρχισε η παγκόσμια τεχνολογική ανάπτυξη βασισμένη στις διαρκώς εξελισσόμενες ψηφιακές τεχνολογίες (διαδίκτυο, φορητές συσκευές, κλπ.) η Αλγοριθμική εξελίχθηκε σε εξαιρετικά σημαντική περιοχή γνώσης και για την εκπαίδευση, καθώς αφενός αναδεικνύει την ισχύ και αποτελεσματικότητα του αναλυτικού τρόπου της ανθρώπινης σκέψης για την επίλυση προβλημάτων, αφετέρου προσφέρει το θεμέλιο για την επιτυχή σχεδίαση και ανάπτυξη προϊόντων λογισμικού.

Η κατανόηση της δυναμικής που χαρακτηρίζει την Αλγοριθμική οδηγεί σήμερα τα εκπαιδευτικά συστήματα τεχνολογικά προηγμένων χωρών (ενδεικτικά: ΗΠΑ, Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία, κ.ά.) στο να καλλιεργούν την αλγοριθμική σκέψη των μαθητών ήδη από τη πρωτοβάθμια εκπαίδευση ώστε να προετοιμάζουν καλύτερα εκείνους που θα ακολουθήσουν στη συνέχεια σπουδές τεχνολογικού χαρακτήρα.

npapaz@sch.gr
nckpap@gmail.com