Το DNA πακετάρεται μέσα στον πυρήνα

Το DNA πακετάρεται μέσα στον πυρήνα και οργανώνεται σε χρωματίνη. Κάποια στιγμή αντιγράφεται και έπειτα το κύτταρο διαιρείται. Τότε εμφανίζονται τα χρωμοσώματα. Τελικά δημιουργούνται δυο κύτταρα. Δείτε πως:

Το όμορφο Αίγιο

Το Αίγιο, χτισμένο στις δυτικές όχθες του Κορινθιακού κόλπου, είναι η πρωτεύουσα της επαρχίας Αιγιαλείας και η δεύτερη σε μέγεθος πόλη της Αχαΐας. Απέχει 41 χλμ. από την Πάτρα. Πόλη με πλούσια ιστορία, υπήρξε έδρα της Αχαϊκής Συμπολιτείας. Τον 14ο αιώνα μ.Χ. αναφέρεται ως σημαντικό λιμάνι εξαγωγής σταφίδας και εσπεριδοειδών. Αρχαιολογικές ανασκαφές έχουν φέρει στο φως ευρήματα από την μυκηναϊκή και κλασική περίοδο.
Συνέχεια ανάγνωσης Το όμορφο Αίγιο

Δ Θέματα από την Τράπεζα Θεμάτων ανά κεφάλαιο : 9ο Κεφάλαιο

front-41

Εδώ μπορείτε να βρείτε τα Δ θέματα από την τράπεζα θεμάτων της Α΄ Λυκείου ανά κεφάλαιο όπως αυτά είχαν δημοσιευτεί τον Μάιο του 2014 σε αρχείο pdf

9ο κεφ Νευρικό σύστημα Δ ΘΕΜΑ

Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης μαθημάτων για το σχ. έτος 2014-2015

front-41

Βιολογία

Οι γραπτές προαγωγικές εξετάσεις στη Βιολογία της Β΄ τάξης του Ημερησίου και της Γ΄ τάξης του Εσπερινού Γενικού Λυκείου γίνονται ως εξής:

Οι μαθητές καλούνται να εξεταστούν σε 4 ισόβαθμα θέματα που έχουν την ακόλουθη μορφή, περιεχόμενο και σκοπό:

1ο Θέμα:

Περιλαμβάνει 5 ισόβαθμες ανεξάρτητες ερωτήσεις αντικειμενικού τύπου, όπως: πολλαπλής επιλογής, σωστού-λάθους, διαζευκτικής απάντησης (από τις οποίες ο μαθητής επιλέγει όποια ή όποιες συνεχίζουν ορθά μια ημιτελή φράση) κ.ά.

Το θέμα αποσκοπεί στον έλεγχο της απόκτησης γνώσεων και της κατανόησης από τον μαθητή βιολογικών εννοιών, διαδικασιών ή φαινομένων από ένα ευρύ τμήμα της εξεταστέας ύλης. Συνέχεια ανάγνωσης Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης μαθημάτων για το σχ. έτος 2014-2015