Τρώτε φρουτοσαλάτες;

Οι μαθητές της Ομάδας “Ρατατούηδες” κατά την επίσκεψη τους στην λαϊκή αγορά της Παλλήνης σε πρώτη φάση έκαναν μια μικρή έρευνα ρωτώντας τους πωλητές που ήθελαν να απαντήσουν τα εξής:

• Πόσο καιρό κάνετε αυτή την δουλειά;
  • Πηγαίνετε και σε άλλες περιοχές;
  • Πως επιλέξατε αυτή τη δουλειά;
  • Είστε ικανοποιημένος από τα χρήματα που κερδίζετε απο αυτή τη δουλειά;
  • Είναι δικά σας τα προϊόντα ή τα αγοράζετε από αλλού;

Οι μαθητές ηχογραφούσαν με το κινητό ενός μέλους της ομάδας τις απαντήσεις με σκοπό να τις απομαγνητοφωνήσουν, να τις καταγράψουν και να βγάλουν κάποια συμπεράσματα. Δυστυχώς το κινητό χάλασε ακυρώνοντας τον στόχο της ομάδας. Οι μαθητές παρουσίασαν στη τάξη κάποιες απαντήσεις από αυτές που θυμόνταν.

Σε δεύτερη φάση κατά την επίσκεψη τους στην λαϊκή αγορά αγόρασαν διάφορα φρούτα. Όταν επέστρεψαν στο σχολείο έκοψαν τα φρούτα στους πάγκους του εργαστηρίου φυσικών επιστημών και έφτιαξαν μια εξαιρετική και υγιεινή φρουτοσαλάτα, την μοίρασαν σε ποτηράκια που είχαν φέρει και κέρασαν τους συμμαθητές τους.