“Το δείπνο” μια θεατρική παράσταση

Παρακολουθήσαμε στις 30 Μαρτίου 2019 ομάδα μαθητών και τρεις καθηγητές του σχολείου μας την θεατρική παράσταση “Το δείπνο” του Ολλανδού συγγραφέα Χέρμαν Κοχ που ανέβηκε στο Σύγχρονο θέατρο σε σκηνοθεσία Λ. Μελεμέ με τους: Στ. Μάινα, Λ. Γεωργακόπουλο, Κ. Λέχου, Κ. Μισιχρόνη, Γ. Κοτανίδης.
Η επιλογή της παράστασης έγινε με αφορμή τον τίτλο της που σχετίζεται έμμεσα με το θέμα του project και με κύριο κριτήριο ότι αποτελεί ένα σύγχρονο κοινωνικό έργο που διαρρηγνύει την εικόνα της φαινομενικά ευτυχισμένης, σύγχρονης αστικής οικογένειας μέσα από ένα επικίνδυνο δείπνο που εξελίσσεται σε αγώνα επιβίωσης.
Η αντιδιαστολή μεταξύ του πολυτελούς σκηνικού περιβάλλοντος και της παρακμής των ανθρώπων που φιλοξενεί επιτυγχάνεται στην παράσταση κυρίως χάρη στο ρόλο του μετρ του εστιατορίου. Ο οποίος με τις περιγραφές gourmet πιάτων και ακριβών κρασιών και την ειρωνική του παρουσία ξεγυμνώνει τον υποκριτικό καθωσπρεπισμό της «εκλεκτής» πελατείας του·