Εισηγήτρια σε σεμινάρια εκπαιδευτικών

• Συντονίστρια (εισηγήτρια) βιωματικών εργαστηρίων για τις Τ.Π.Ε. στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση με τίτλο «Το Weebly ως εκπαιδευτικό εργαλείο στα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: Δημιουργία και χρήση ιστοσελίδας μέσω Weebly» που διοργάνωσε η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Αττικής για τους εκπαιδευτικούς της στο 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς στις 15-01-2015, στο 1ο Δ.Σ.Παιανίας στις 19-03-2015 και στο 7ο Δ.Σ. Αχαρνών στις 26-03-2015, συνολικής διάρκειας 15 διδακτικών ωρών.
  • Εισήγηση και υλοποίηση εξάωρου εργαστηρίου στο σεμινάριο που διοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Β΄ Αθήνας Μαρία Κωττούλα και πραγματοποιήθηκε από τις 5-10-2015 έως τις 14-12-2015 με θέμα «Κίνητρα και εργαλεία μάθησης στα φιλολογικά μαθήματα». Ανέλαβα το βιωματικό εργαστήριο με θέμα «Το weebly ως διαδραστικό εκπαιδευτικό εργαλείο στη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων» που πραγματοποιήθηκε στις 2-11-2015 και 9-11-2015 στην Ελληνογαλλική Σχολή Άγιος Ιωσήφ.
  • Συντονίστρια και επιμορφώτρια εξ αποστάσεως σεμιναρίου διάρκειας οκτώ εβδομάδων (40 ώρες) με θέμα «Παιδαγωγική αξιοποίηση των ΤΠΕ και εργαλείων Web 2.0 στα φιλολογικά μαθήματα» σε φιλολόγους της ΔΔΕ Β΄ Αθήνας σε συνεργασία με τη σχολική σύμβουλο φιλολόγων Β΄ Αθήνας Μαρία Κωττούλα, το οποίο είχε την έγκριση της ΠΔΕ Αττικής (αρ. πρωτ. 2472/15-02-2018). Το σεμινάριο υλοποιήθηκε από τις 7-03-2018 έως 13 Μαΐου 2018 σε περιβάλλον moodle. Οι θεματικές ενότητες ήταν οι εξής: Δημιουργία ηλεκτρονικής σχολικής τάξης (η-τάξη) στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, Edmodo (Μέσο κοινωνικής δικτύωσης και ηλεκτρονικής μάθησης για εκπαιδευτικούς και μαθητές), Δημιουργία ιστοσελίδας και ιστολογίου (weebly - ΠΣΔ), Δημιουργία διαδραστικών ασκήσεων με τη χρήση hot potatoes, Δημιουργία Ηλεκτρονικής Εφημερίδας και περιοδικού - Δημιουργία Comics, Δημιουργία εννοιολογικών χαρτών, Άλλα εργαλεία Web 2.0 (χρονογραμμή, συννεφόλεξα, πόστερ κτλ.), Google: Δυνατότητες και εργαλεία.