Γενισέα – Ξάνθη –  Ελλάδα

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος eTwinning – Erasmus + , “Water Power”, φιλοξενήθηκαν 22 μαθητές Γυμνασίου από το σικελικό χωριό Gangi, της περιοχής του Παλέρμο σε οικογένειες της Γενισέας και των γειτονικών χωριών από τις 10-15 Μαρτίου 2017. Την αποστολή συνόδευαν 4 καθηγήτριες. Στην 5ήμερη παραμονή τους ήρθαν σε επαφή με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα καθώς παρακολούθησαν μαθήματα τα οποία προσαρμόστηκαν στην αγγλική γλώσσα, συμμετείχαν σε συμβολικό αγώνα δρόμου για την αξία του καθαρού πόσιμου νερού στον Πετεινό – «Τρέχω για να έχω» – και ξεναγήθηκαν σε περιοχές φυσικής ομορφιάς, πνευματικής και πολιτιστικής αξίας:

• Δασικό χωριό «Ερύμανθος»
  • Υδροβιότοπος Νέστου – Γαλάνη
  • Αρχαιολογικό Μουσείο Αβδήρων
  • Λαογραφικό Μουσείο Ξάνθης
  • Πόρτο Λάγος – Άγιος Νικόλαος
  • Μοναστήρια Ξάνθης
  • Παλιό Τζαμί Γενισέας

Λίγες μέρες μετά αποστολή μαθητών του Γυμνασίου επισκέφτηκε το Gangi του Παλέρμο από τις 26-31 Μαρτίου 2017. Η υποδοχή και η φιλοξενία ήταν εξαιρετικές και ευχαριστούμε τους νέους φίλους μας για όλα όσα μας παρουσίασαν και βιώσαμε:

Gangi – Palermo -Σικελία

1. Υποδοχή από τον Σικελό Δήμαρχο
  2. Υποδοχή στο σχολείο με την επίσημη σχολική μπάντα
  3. Ξενάγηση στο δημαρχείο
  4. Λαογραφικό μουσείο
  5. Ξενάγηση στα σπουδαιότερα μνημεία του Παλέρμο
  6. Επισκέψεις σε σπουδαίους καθολικούς ναούς της περιοχής
  7. Επίσκεψη στις γεωτρήσεις και στο υδροηλεκτρικό εργoστάσιο της Petralia Sottana
  8. Επίσκεψη σε εταιρία εμφιάλωσης πόσιμου νερού στο Geraci

Ευρωπαϊκές αποστολές