Κριτική για "Σε δρόμους του Νεπάλ"

Από τον Σωκράτη Βασιλείου, συγγραφέα, (16-10-2020)

Με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου μου "Σε δρόμους του Νεπάλ"

Η Παναγιώτα Π. Λάμπρη γεννήθηκε στη Ροδαυγή πάνω από τον Άραχθο, απέναντι από τα Τζουμέρκα. Είναι πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτέλειου, και ήταν, μέχρι προ τινος, λειτουργός της Β/βάθμιας Εκπαίδευσης.

Στα εξήντα της χρόνια, η Παναγιώτα Λάμπρη έχει προλάβει να σπουδάσει, να διδάξει στα σχολεία, να επιμορφωθεί, να δημιουργήσει οικογένεια, να ταξιδέψει ανά τον κόσμο, να συμμετάσχει ως εισηγήτρια σε Ημερίδες, Συμπόσια και Σεμινάρια, να γράψει στίχους και ποιήματα, να συνθέσει πεζογραφήματα και διηγήματα, να τα εκδώσει σε βιβλία, να συνεργαστεί, ως συντάκτρια με περιοδικά και εφημερίδες, να λάβει μέρος και να διακριθεί σε ποιητικούς και λογοτεχνικούς διαγωνισμούς, να φωτογραφίζει και να συμμετέχει σε φωτογραφικές εκθέσεις και όπως ομολογεί η ίδια στον ελεύθερο χρόνο της- πού τον βρίσκει άραγε;-πέραν των άλλων, να ασκεί τις πανάρχαιες τέχνες της ζωγραφικής, της πλεκτικής και της κεντητικής, και μέσα από όλη αυτήν την πληθωρική δράση να αναδεικνύει και τη αγαπημένη της γενέτειρα, τη Ροδαυγή.

Όλη αυτή η πλούσια πνευματική παρουσία και δράση, αποτελεί, το δίχως άλλο, μια πληθωρική προσωπική πνευματική προσφορά. Προσφορά στον τόπο και στον κόσμο της, στην παιδεία και στην εκπαίδευση, στους έφηβους μαθητές της, στη λογοτεχνία και στα γράμματα, στον πολιτισμό, στην κοινωνία και στην πατρίδα. Το πνευματικό έργο της Παναγιώτας, άλλοτε ψυχαγωγικό, άλλοτε διδακτικό και στοχαστικό, άλλοτε τρυφερό και λυρικό, έχει δύο πηγές: τον πλούσιο συναισθηματικό της κόσμο και την αδέκαστη και κριτική ορθοφροσύνη της.

Τελευταίο της βιβλίο: ''Σε δρόμους του Νεπάλ'', σε ηλεκτρονική μορφή. Προσφέρεται δωρεάν στους φίλους της, χρήστες του διαδικτύου και αυτοί με τη σειρά τους μπορούν να το προσφέρουν στους φίλους τους.

Στο βιβλίο ''Σε δρόμους του Νεπάλ'', η Παναγιώτα Λάμπρη καταγράφει τις ολοζώντανες αναμνήσεις της από το ταξίδι της στην ιδιόμορφη χώρα του Νεπάλ και στη ''Στέγη του Κόσμου''.

Την ευχαριστούμε για τη νέα της προσφορά και αναμένουμε τις επόμενες πνευματικές της δωρεές, καθώς η αξιότιμη φίλη μας η Παναγιώτα Λάμπρη, έχει ακόμα μπροστά της, τουλάχιστον, τριάντα χρόνια δημιουργικής παρουσίας και προσφοράς.

(Το παραπάνω δημοσιεύτηκε στις σελίδες: ''Οι γραφές και οι εκδόσεις του Σωκράτη'' και ''Το πνεύμα του καιρού μας και του τόπου μας''.

Σωκράτης Σ. Βασιλείου.