Ομιλία της Παναγιώτας Π. Λάμπρη:

«Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Προλόγισμα, 2ο Εσπερινό Γυμνάσιο Πάτρας, 5 Οκτωβρίου 2015

Αγαπημένοι μας μαθητές.

Σήμερα ήρθατε εδώ χωρίς τα βιβλία σας και θα συμφωνήσετε πως κάθε τέτοια μέρα είναι ξεχωριστή και αποτελεί κίνητρο για χαλάρωση, αλλά και για μια διαφορετική μορφή επικοινωνίας στον χώρο του σχολείου. Πόσο, μάλλον, που ο σκοπός αυτής της συνάντησής μας, χωρίς να είναι μάθημα, δημιουργεί την αφορμή να αναφερθούμε σ’ ένα ενδιαφέρον θέμα, το οποίο, όπως ήδη γνωρίζετε, αφορά στον αθλητισμό.

Βέβαια, ίσως, σκεφτείτε! Συναντιόμαστε για τον αθλητισμό σ’ ένα σχολείο που η πολιτεία έχει στερήσει τη δυνατότητα στους μαθητές του να αθλούνται; Αν το σκεφτείτε, θα έχετε δίκιο, όμως, αυτό δεν μας εμποδίζει να δούμε μερικές παραμέτρους του θέματος, να μάθουμε πράγματα και να αναπτύξουμε τον όποιο γόνιμο προβληματισμό. Διότι όλοι με κάποιον τρόπο έχετε εμπλακεί με τον αθλητισμό είτε παίζοντας στη γειτονιά σας, είτε συμμετέχοντας σε οργανωμένα αθλητικά σωματεία, είτε παρακολουθώντας διάφορα αθλητικά γεγονότα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο. Επομένως το θέμα του αθλητισμού είναι παρόν με κάποιον τρόπο στη ζωή όλων σας.

Όποια, όμως, κι αν είναι η σχέση σας μ’ αυτόν, είναι σημαντικό να γνωρίζετε πως μόνο ωφελημένοι είστε όσες και όσοι τον έχετε εντάξει στη ζωή σας και μόνο ωφελημένοι θα είστε όσες και όσοι θα τον εντάξετε στο μέλλον. Διότι ο αθλητισμός προσφέρει στον άνθρωπο πολλά οφέλη για το σώμα του, για το πνεύμα του, για τη συναισθηματική του πληρότητα. Πιο συγκεκριμένα συμβάλλει στη σωστή ανάπτυξη του οργανισμού εξασφαλίζοντας μυϊκή δύναμη, στην ανάπτυξη φυσικών σωματικών ικανοτήτων, όπως είναι η αντοχή, η δύναμη, η ταχύτητα, η ευκινησία και στον έλεγχο του σωματικού βάρους. Επίσης, δημιουργεί τις προϋποθέσεις για θετική στάση απέναντι στη ζωή, αναπτύσσει την αυτοπειθαρχία και την υπευθυνότητα, καθώς και την ικανότητα να καθορίζει κάποιος στόχους, αλλά και  να αντιμετωπίζει την ήττα. Καλλιεργεί ακόμα το πνεύμα της συνεργασίας και του σεβασμού προς τον άλλο, ψυχαγωγεί, μειώνει το άγχος,… και γενικά κάνει πράξη το «νους υγιής εν σώματι υγιεί», δηλαδή, για να είναι ο νους υγιής, πρέπει και το σώμα να είναι υγιές.

Πριν, λοιπόν, απολαύσετε το βίντεο που επιλέξαμε για σας και αναφέρεται στην αθλητική ζωή των αρχαίων Ελλήνων, για την οποία γνωρίζετε κάποια πράγματα από την εποχή που ακούσατε για πρώτη φορά για τους άθλους του Ηρακλή και του Θησέα, αλλά και για τους πρώτους παγκοσμίως αθλητικούς αγώνες, τους οποίους οργάνωσε ο Αχιλλέας στη μνήμη του αγαπημένου φίλου του Πατρόκλου στην Τροία, και χωρίς διάθεση να σας κουράσουμε, θα θέλαμε ως δάσκαλοί σας, όσο κι αν είναι βαρετά για σας τα λόγια των μεγάλων, να σας πούμε πως παρότι το σχολείο, στο οποίο φοιτάτε, δεν σας δίνει τη δυνατότητα να γυμνάζεστε, αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία, για να μην το κάνετε. Αντιθέτως!

Διότι, πέραν όσων αναφέρθηκαν, ο αθλητισμός, ο υγιής αθλητισμός μακριά από ουσίες και κάθε είδους αντιαθλητική συμπεριφορά, που κάθε άλλο παρά το αθλητικό πνεύμα προάγουν και υπηρετούν,  αποτελεί  σημαντική ασπίδα προστασίας εναντίον της μάστιγας των ναρκωτικών, του καπνίσματος, του αλκοολισμού και άλλων κακών συνηθειών που απειλούν τους νέους.

Και κάτι άλλο που δεν πρέπει να λησμονείτε. Ο καθένας οφείλει κάποια στιγμή να πάρει την απόφαση για το πώς θέλει να ζήσει τη ζωή του. Σ’ αυτή  την απόφαση κι ο αθλητισμός μπορεί να συμβάλει, αφού δυναμώνοντας το σώμα, την ψυχή και το πνεύμα, δίνει τη δυνατότητα να αγωνίζεται κανείς με εντιμότητα, γενναιότητα και ηρωισμό για τα πιστεύω του. Γνωρίζετε, άλλωστε, πως η ζωή που ανοίγεται μπροστά σας μετά το σχολείο θα έχει τις δυσκολίες της, αλλά θα έχει και πολλά ευχάριστα να σας προσφέρει, αν αποφασίσετε να τη ζήσετε όντας ο εαυτός σας και όχι οτιδήποτε άλλο κάποιοι άλλοι σας υποδεικνύουν, ίσως, να γίνετε. Διότι, μόνο, όποιος  επιλέγει ν’ αγωνιστεί για τα θέλω του, τα καταφέρνει και γίνεται κατά το δυνατόν ευτυχισμένος. Όποιος προσπαθεί να ζήσει μιμούμενος τη ζωή άλλων, μόνο να χάσει έχει. Το βίντεο που ακολουθεί έχει και παραδείγματα ζωής να σας δώσει. Απολαύστε το: https://www.youtube.com/watch?v=OnlQXnIJMlk