6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας Για τέταρτη  συνεχόμενη σχολική χρονιά  2013-2014 συμμετέχουμε στο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας 3ο Συνέδριο  2010- 2011 4ο Συνέδριο 2011 - 2012 5o Συνέδριο 2012 - 2013 “O κύβος αντιπροσωπεύει τον ίδιο σου τον εαυτό. Η εικόνα που έχεις για εκείνον αντανακλά στον τρόπο που φαντάζεσαι τον εαυτό σου. Η απόσταση που προβάλεις ανάμεσα σε εσένα και τον κύβο είναι αντιπροσωπευτική της ικανότητάς σου να κατανοείς σε βάθος την προσωπικότητά σου. Αν λοιπόν ο κύβος βρίσκεται πολύ μακριά σου, τότε νιώθεις κι εσύ απομακρυσμένος από τον εσωτερικό εαυτό σου. Αν πάλι ο κύβος είναι διάφανος, τότε πιθανότατα επιτρέπεις στους ανθρώπους να δουν μέσα σου. Ο κόσμος γύρω σου μπορεί να διαβάσει εύκολα τις σκέψεις σου. Το μέγεθος του κύβου εξηγεί αυτό που λέμε “πόσο μεγάλη ιδέα έχεις” για τον εαυτό σου. Όσο μεγαλύτερος είναι, τόσο πιο τεράστιο είναι και το εγώ σου. Ένας μικρός κύβος εξηγεί πως αναγνωρίζεις πως αποτελείς απλά ένα κομμάτι του κόσμου και υπάρχουν πολλά άλλα πέρα από τον εαυτό σου.” Συμμετέχουμε στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής και λύνουμε τον Κύβο του Ρούμπικ, ένα δύσκολο και... τελικά ... μεγάλο πρόβλημα...  (Αλγόριθμοι… ο Ρούμπικ…  5η +  6η )3   Ο συνολικός αριθμός διαφορετικών διατάξεων των πλευρών του κύβου είναι 43.252.003.274.489.856. Αυτό σημαίνει πως, αν θεωρήσουμε πως απαιτείται ένα δευτερόλεπτο για κάθε διαφορετική κίνηση, ο χρόνος που χρειάζεται για να δει κανείς όλες τις διατάξεις είναι 1,4 τετράκις εκατομμύρια έτη.
Είσοδος