χώρος συνάντησης και έκφρασης

175 λέξεις για Το όνομα του ρόδου, του Ουμπερτο Έκο, εκδ. γνώση

επίσης: Έκο Ουμπερτο, Το όνομα του ρόδου

Χριστίνα Παπαγγελή

Ως τη σελίδα 80 έχει αρκετές εκτενείς περιγραφές ως και επτά σελίδων (61-68) όπου περιγράφει τις τοιχογραφίες της εκκλησίας αφού πριν, λειτουργώντας δεσμευτικά, δηλώνει ότι «η ζωγραφική είναι η λογοτεχνία των φτωχών» άρα εμείς πρέπει να διαβάσουμε, ως πλούσιοι, τη λογοτεχνία του.

Πολλές οι αναδρομικές αφηγήσεις όπου η αφήγηση σε πρώτο πρόσωπο μετατρέπεται σε τριπρόσωπη.

Λεπτομέρειες με ονόματα και συμβάντα που δημιουργούν κλίμα σχολαστικισμού, που ίσως να ‘ναι και η πρόθεση του συγγραφέα.

Σε αυτές τις πρώτες ογδόντα σελίδες η πλοκή έχει απλά ως εξής: ο ευφυής- αλά Σέρλοκ Χόλμς- Φραγκισκανός μοναχός επισκέπτεται με τον Βενεδικτίνου μαθητή του, που είναι και ο αφηγητής, το μοναστήρι με τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη. Μυστηριώδης θάνατος ενός μοναχού που έπεσε ή τον έριξαν από παράθυρο, μάλλον, της βιβλιοθήκης.

Η εξέλιξη επιβραδύνεται από περιγραφές και αναδρομές αμέσως μετά το γεγονός του θανάτου.

Σαφής και ομολογημένες επιδράσεις από την Αποκάλυψη.

Επίσης κλίμα σχολαστικισμού όπως ενισχύεται και από τη χρήση λατινικών που είναι διάσπαρτα σε όλη την έκταση του κειμένου.

Μοιάζει να είναι μια πραγματεία για το γέλιο.  Ο Γουλιέλμος γίνεται υπερασπιστής του.

και άλλες λέξεις από το βιβλίο

o        «Το γέλιο είναι υποκινητής της αμφιβολίας» σελ. 178

o        «... οι ιεροκήρυκες προσφέρουν στο λαό λόγια βίαια, ανησυχητικά και μακάβρια για να ξυπνήσουν την ευσέβεια και το φόβο (και το πάθος και την υποταγή τους στους ανθρώπινους και θείους νόμους.») σελ. 160

o        Σκέψεις για την Μαγδαληνή, σελ. 82

o        «Η αίρεση είναι προϊόν των απλών και των αποκλεισμένων.» σελ. 266

o        «Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά, πράττετε και γνωρίζετε γιατί πράττετε, μα δεν γνωρίζετε γιατί γνωρίζετε ότι γνωρίζετε αυτό που πράττετε;» σελ. 273 καντιανές επιρροές;

o        «... συζητούσαν επί δεκαπέντε μέρες και νύχτες για την κλητική του Ego μέχρι που στο τέλος μονομάχησαν.» σελ. 412

o        «Η επιθυμία τείνει να κατακτήσει το αντικείμενό της ώστε να τερματιστεί το πάθος. Οι πράξεις της ορμής των αισθήσεων, εφόσον προκαλούν σωματικές αλλαγές, ονομάζονται πάθη και όχι πράξεις της βούλησης. Ο έρωτας ...» σελ. 369 Σπινόζα;

o        Σελίδες 400-404. Λόγος περί μεθόδου του Γουλιέλμου. Πιθανότητες και λάθη. Πασκάλ; Ράσσελ;

o        Συχνές αναφορές στο «δάσκαλο Ρογήρο Βάκωνα»

o        «... γελούσε μόνο όταν έλεγε σοβαρά πράγματα και παρέμενε σοβαρός όταν υποτίθεται ότι αστειευόταν». σελ. 558

o        «Αποδίδει τη δημιουργία του κόσμου στο γέλιο του Θεού». σελ. 614

o        Για το γέλιο σελ. 624

Μετρώντας και τις τελευταίες λευκές σελίδες φτάνουμε τις εξακόσιες εξήντα έξι!

Ο Ρογήρος Βάκωνας, Άγγλος θεολόγος, που έζησε από τα 1214 έως 1294 μ.Χ., εξαιρετική φυσιογνωμία και σημαντικός φιλόσοφος. Ήταν πνεύμα φιλελεύθερο και θέλησε να λυτρώσει τη φιλοσοφία, που περιείχε τότε όλες τις επιστήμες από τη θεολογία. Οι προοδευτικές του αντιλήψεις προκάλεσαν αντίδραση γι' αυτό καταδιώχτηκε και φυλακίστηκε.

Ο Ρογήρος Βάκωνας έγραψε διάφορα συγγράμματα, όπως το "Κάτοπτρο της αστρονομίας", "Επίτομη σπουδή της Θεολογίας" και άλλα. Θεωρείται ο πρόδρομος του Φραγκίσκου Βάκωνα.

από το http://www.live-pedia.gr/

Συμεωνίδης Βασίλης