Ερωτήσεις:

4. Τι γνώρισαν στην Κρήτη και τι αποτέλεσμα είχε αυτό;

5. Πού βρίσκονται τα έργα τέχνης τους τώρα;

Eκπαιδευτικά έντυπα

Παρακάτω θα βρείτε εκπαιδευτικά έντυπα που περιέχουν πληροφορίες, εικόνες και δραστηριότητες σχετικές με τον Κυκλαδικό Πολιτισμό για μαθητές Δημοτικού από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης.

Οι φίλοι μου τα ειδώλια (PDF)

Τα παιδιά, ανακαλύπτοντας τα μαρμάρινα ειδώλια του Μουσείου κάνουν την πρώτη τους γνωριμία με την Κυκλαδική Τέχνη και την καθημερινή ζωή στις Κυκλάδες την 3η π.Χ. χιλιετία.

Πηλός, τροχός, καμίνι  (PDF)

Πώς κατασκευάζονταν τα αγγεία; σε τι χρησίμευαν; τι ήταν ο μελανόμορφος ρυθμός και σε τι διέφερε από τον ερυθρόμορφο; Σε αυτές και άλλες πολλές ερωτήσεις απαντά το πρόγραμμα που έχει σα θέμα τα πήλινα αγγεία από την καινούρια, μόνιμη έκθεση του 2ου ορόφου του ΜΚΤ που έχει τίτλο "Αρχαία Ελληνική Τέχνη. Μια ιστορία με εικόνες".

Μια φορά και έναν καιρό στην αρχαία Κύπρο (PDF)

Αγαλματάκια που παριστάνουν ανθρώπους και ζώα «ξεναγούν» τους μικρούς μαθητές στα μονοπάτια της αρχαίας Κύπρου.

istoria_enot8

backbutton