Το Γυμνάσιο Λάλα

Ο Λάλας είναι ένα μεγάλο χωριό, το πρώτο που συναντάμε ανεβαίνοντας από την Ολυμπία προς το γραφικό δάσος της Φολόης. Το Γυμνάσιο και το Λύκειό του συστε-γάζονται και σ’ αυτά φοιτούν μαθητές και από γύρω χωριά όπως Κούμανι, Πέρσαι-να, Νεράιδα,  Αχλαδινή, Φολόη κ.ά.  Το Γυμνάσιο αριθμεί περί τους 75 μαθητές. Το σχολείο είναι παλιό αλλά σε καλή κατάσταση και έχει χώρο εκδηλώσεων, αίθουσα Η/Υ καθώς και μεγάλη αυλή και γήπεδα ποδοσφαίρου, μπάσκετ και βόλεϊ. Διευθυν-τής είναι ο κ. Δεληγιάννης, φιλόλογος.

Εισαγωγικό Β’ Λυκείου

Στην κατηγορία αυτή θα υπάρχουν άρθρα για τα Μαθηματικά της Β’ Λυκείου. Θα χωρίζονται στις υποκατηγορίες Άλγεβρα, Γεωμετρία. Θα υπάρχουν άρθρα θεωρίας, άρθρα με ασκήσεις, όπως και παραπομπές σε παρεμφερή θέματα άλλων sites ή blogs. Ένα σχετικό site είναι της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που μπορεί να επισκεφθεί κάποιος που ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για ασκήσεις διαγωνισμών.

Εισαγωγικό Α’ Λυκείου

Στην κατηγορία αυτή θα υπάρχουν άρθρα για τα Μαθηματικά της Α’ Λυκείου. Θα χωρίζονται στις υποκατηγορίες Άλγεβρα, Γεωμετρία. Θα υπάρχουν άρθρα θεωρίας, άρθρα με ασκήσεις, όπως και παραπομπές σε παρεμφερή θέματα άλλων sites ή blogs. Ένα σχετικό site είναι της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που μπορεί να επισκεφθεί κάποιος που ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για ασκήσεις διαγωνισμών.