Η πρόσβαση στο Διαδίκτυο σήμερα δεν είναι ακίνδυνη, ανεξάρτητα από τον τρόπο χρήσης των υπηρεσιών του. Υπάρχουν κακόβουλοι χρήστες και αρκετές δυνατότητες πρόκλησης βλάβης ακόμη και σε προσωπικό επίπεδο.

Η επικοινωνία μέσω Διαδικτύου μπορεί να σας φέρει σε επαφή με άτομα τα οποία δεν έχουν καλές προθέσεις απέναντι σας.

Ο εκφοβισμός μέσω του Διαδικτύου είναι οποιαδήποτε πράξη εκφοβισμού, επιθετικότητας, παρενόχλησης, τρομοκρατικής ή αυταρχικής συμπεριφοράς που θεσπίζεται και πραγματοποιείται μέσω της χρήσης των ψηφιακών συσκευών επικοινωνίας.

Το φαινόμενο του Διαδικτυακού εκφοβισμού εγκυμονεί σοβαρές επιπτώσεις για την ψυχική υγεία του θύματος, αλλά και του θύτη.

Το άτομο αρχίζει να αναπαράγει αρνητικές σκέψεις και η επίδοση των κοινωνικών του ικανοτήτων μειώνεται σημαντικά.

Κάποιες φορές, κυρίως κατά την εφηβική ηλικία, η αποχή από το σχολείο και από τις παρέες των συνομηλίκων αποτελεί προσωρινό καταφύγιο, ενώ ταυτόχρονα η αυτοκτονία θεωρείται ως η μοναδική λύση στο πρόβλημα.

Επίσης ενδέχεται στο μέλλον να παρουσιάσουν μεγαλύτερη αστάθεια στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Τι περιλαμβάνει ο εκφοβισμός  μέσω διαδικτύου;

• Πειράγματα με στόχο τη διασκέδαση
  • Διάδοση άσχημων – προσβλητικών φημών
  • Αποστολή ανεπιθύμητων μηνυμάτων (υβριστικά – προσβλητικά )
  • Παρενόχληση
  • Δυσφήμηση σε τρίτους μέσω μηνυμάτων κινητού, φωτογραφίες και βίντεο στο διαδίκτυο

Τι μπορούν να κάνουν οι γονείς εάν το παιδί τους πέσει θύμα εκφοβισμού μέσω του διαδικτύου;

Είναι πολύ σημαντικό να έχουν ενημερώσει τα παιδιά εκ των προτέρων ότι εάν δεχτούν απειλητικά ή προσβλητικά μηνύματα να τα αποθηκεύσουν και όχι να τα διαγράψουν, να κρατήσουν δηλαδή όλα τα αποδεικτικά στοιχεία.

Τι μπορούν να κάνουν οι εκπαιδευτικοί για την πρόληψη του εκφοβισμού
μέσω του διαδικτύου;

1. —Είναι σημαντικό ο εκπαιδευτικός να αναγνωρίσει την έκταση του προβλήματος στο σχολείο του και να συλλέξει ανώνυμα στοιχεία από τους μαθητές του.
  2. —Να μεταδώσει στους μαθητές ότι όλες οι μορφές εκφοβισμού είναι απαράδεκτες.
  3. —Επιπλέον μπορεί ο εκπαιδευτικός να δώσει την ευκαιρία σε μεγαλύτερους μαθητές να διδάξουν και να συμβουλεύσουν τους νεώτερους.
  4. —Τέλος μπορούν να έχουν μία σταθερή συνεργασία με ειδικούς επαγγελματίες για σωστή ενημέρωση και καθοδήγηση.

Αντιμετώπιση του Διαδικτυακού εκφοβισμού (Cyber Bullying)

1. —Αγνόηση ενοχλητικών μηνυμάτων, σε περίπτωση ωστόσο απειλών συνιστάται αναφορά των μηνυμάτων και λήψη προληπτικών μέτρων .
  2. —Αποκλεισμός του αποστολέα που στέλνει απειλητικά ή ενοχλητικά μηνύματα.
  3. —Προειδοποίηση του αποστολέα.
  4. Αναφορά του περιστατικού στην Αστυνομία είτε σε κάποια αρμόδια υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Παγκόσμια ημέρα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο.

Κάθε έτος η γιορτή είναι:

• την 2η μέρα
  • της 2ης βδομάδας
  • του 2ου μήνα

και αποτελεί την καλύτερη αφορμή να θυμηθούμε τη σημασία της ασφαλούς περιήγησης στο διαδίκτυο. Σε μια εποχή που έχουμε πιο εύκολη από ποτέ πρόσβαση, γίνεται ακόμα σημαντικότερο να είμαστε προστατευμένοι.

Στην Ελλάδα, η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται από τη Δράση

www.saferinternet.gr

του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, που είναι ο Εθνικός Εκπρόσωπος του Δικτύου.

Εκφοβισμός μέσω Διαδικτύου – Cyber Bullying