Το σχολείο μου

3ο Λύκειο Ηλιο

Το σχολείο μας χτίστηκε το 1995. Βρίσκεται στην Ηλιούπολη, στους πρόποδες του Υμηττού και «βλέπει» προς τη θάλασσα και προς όλο σχεδόν το λεκανοπέδιο της Αττικής.

Διαθέτει μεγάλους εξωτερικούς χώρους στους οποίους χαλαρώνουν οι μαθητές στα διαλείμματα.  Έχει επίσης γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ αλλά και αίθουσα πινγκ-πονγκ.

Το σχολείο αναπτύσσεται σε δύο κτίρια που συνδέονται μεταξύ τους. Διαθέτει αρκετές αίθουσες για διδασκαλία, αίθουσες multimedia, αίθουσες εργαστηρίων φυσικών επιστημών, πληροφορικής και σχεδίου.

Στην αίθουσα του Αμφιθεάτρου η οποία είναι κατάλληλα εξοπλισμένη, γίνονται οι πάσης φύσεως εκδηλώσεις μας, όπως ομιλίες, διαλέξεις, θεατρικές και μουσικές εκδηλώσεις, καθώς και οι σχολικές γιορτές.