5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ

Πέμπτη, Απρίλιος 18, 2024

school

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το 5ο Γυμνάσιο έχει τη δική του ιστορία. Την έγραψαν οι καθηγητές και προπαντός οι χιλιάδες των μαθητών που πέρασαν από τα θρανία του.

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το σχολικό έτος 1979-80 με την ονομασία 2ο Μεικτό Σχολείο Ν. Σμύρνης, χωρίς να διαθέτει μαθητές, καθηγητές, ούτε διδακτήριο για να στεγαστεί.

Στις 25 Αυγούστου 1979 μετατίθεται ως Διευθυντής του νεοσύστατου σχολείου, ο κος Λυκοσκούφης Αλέξανδρος, μαθηματικός. Με τις προσπάθειες και την επιμονή του κ. Λυκοσκούφη σε συνεργασία με την υπηρεσία και το δήμαρχο κ. Χ. Μπεχλιβανίδη το σχολείο στεγάστηκε το πρώτο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου 1979 στο διδακτήριο της Ευαγγελικής Σχολής στην οδό Λέσβου 4.

Το προσωπικό συμπληρώθηκε γρήγορα με μονίμους και αναπληρωτές καθηγητές. Υπήρχαν άλλα 4 γυμνάσια στην πόλη. Η μετονομασία του σχολείου σε « 5ο Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης» και το αντίστοιχο Φ.Ε.Κ. Δημοσιεύσεως είναι: (754/τ.β./4-9-79) Με τη χωροταξική κατανομή των μαθητών που έγινε, λειτούργησε ως πλήρες Γυμνάσιο. Επειδή είχε παιδιά στις τάξεις Β? και Γ? από Γαλλόφωνα και Αγγλόφωνα σχολεία, ήταν το μοναδικό σχολείο στην πόλη στο οποίο διδάσκονταν δύο γλώσσες, τα Γαλλικά και τα Αγγλικά και οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν ανάμεσα στις δύο. Αυτό το προνόμιο καθώς και η σωστή οργάνωση και λειτουργία του σχολείου προσείλκυε όλο και περισσότερους μαθητές, ώστε μετά από λίγα χρόνια έφτασε να λειτουργεί με 16 τμήματα.

Σημαντικός σταθμός για την εξέλιξη του σχολείου είναι η μεταστέγασή του κατά το σχολικό έτος 1996-1997 μετά από δεκαέξι χρόνια δύσκολης συνύπαρξης με την Ευαγγελική Σχολή (απογευματινό ωράριο), σε ιδιόκτητο νεόδμητο κτίριο της οδού Αγνώστων Μαρτύρων 1, (πρώην κτήμα Παπαστράτου) σύμφωνα με το έγγραφο της περιφερειακής Διοίκησης Νομαρχίας Αθηνών Δήμου Ν. Σμύρνης με αριθ. πρωτ. 11016/1-6-96, απόλυτα ανεξάρτητο, με δική του σχολική επιτροπή. Εφαρμόζεται έτσι ο πρωινός κύκλος. Η απογευματινή λειτουργία αποτελεί πια παρελθόν.

Το σχολείο μας σήμερα διαθέτει : 10 ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, χωροθετημένες σε 2 ορόφους σε σχήμα Γ 1 εργαστήριο πληροφορικής 1 εργαστήριο φυσικής και Χημείας 1 εργαστήριο τεχνολογίας 1 αίθουσα πολλαπλών χρήσεων 2 γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ με δάπεδο ταρτάν και κερκίδες. Διαθέτει επίσης διαδραστικούς πίνακες

Στο σχολείο δόθηκε η προσωνυμία «Ηρόδοτος» με ομόφωνη απόφαση του συλλόγου των καθηγητών, του Σχολικού Συμβουλίου και της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Ν. Σμύρνης στις 6-11-2006 μετά από πρόσκληση της Δ.Ε.Π. με αριθ. πρωτ. 45468/1-11-2006.

Το σχολείο διακρίνεται για τα Ευρωπαϊκά του προγράμματα, περιβαλλοντικά, αθλητικά και τις πολλές πολιτιστικές δραστηριότητες που γίνονται κάθε χρόνο.

Είναι ένα στολίδι στην περιοχή μας, όχι μόνο σε χώρους αλλά και σε περιεχόμενο με εξαιρετικούς στην πλειοψηφία τους εκπαιδευτικούς και Διεύθυνση, κρατώντας υψηλό το επίπεδο των μαθητών σε παιδεία και μόρφωση.

Οι διατελέσαντες διευθυντές του 5ου Γυμνασίου είναι:

Λυκοσκούφης Αλέξανδρος (1979?1984) Μαθηματικός & Διδασκαλείο Μ.Ε.

Κακάτσος Γεώργιος (1984?1990) Μαθηματικός

Νικολάου Ευσεβία (1990-1991) Φιλόλογος

Μπέτσου Ελευθερία (1991-1996) και (1997-2007) Φιλόλογος-Ιστορικός

Σταματίου Νίκος (1996-1997) Μαθηματικός