"MAKE A WISH" 2013

ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗΣ ΙΔΕΑΣ ΣΤΟ 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΠΑΤΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟ

"MAKEAWISH 2013"

«Το Αστέρι της Ευχής» είναι ένα πρόγραμμα του Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος), το οποίο εδώ και 13 χρόνια τόσο με το κοινωνικό μήνυμα αγάπης που στέλνει, όσο και με τον εκπαιδευτικό του χαρακτήρα, προάγει την έννοια του εθελοντισμού και διδάσκει την αξία και τη χαρά της προσφοράς προς όλα εκείνα τα παιδιά που δοκιμάζονται.

Το Σχολείο μας φέτος ,με συντονίστρια την καθηγήτρια κ.ΝΟΥΣΑ έλαβε μέρος στο πρόγραμμα.Οι μαθητές ενημερώθηκαν,ευαισθητοποιήθηκαν και συγκέντρωσαν ένα ποσό με το οποίο συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της ευχής του μικρού Δημήτρη να ταξιδέψει στη χώρα των Ίνκας και να γνωρίσει τους Ινδιάνους!Παράλληλα,οι μαθητές δημιούργησαν σχετική αφίσα και ένα βίντεο,με τα οποία διαγωνίστηκαν με άλλα σχολεία της Ελλάδος και βραβεύτηκαν από τον Οργανισμό,πανελλαδικώς!

Η απονομή των Βραβείων θα γίνει κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ευχής, την Κυριακή 28 Απριλίου, στην Πλατεία Συντάγματος στην Αθήνα!

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές ,οι οποίοι ανταποκρίθηκαν με μεγάλη προθυμία στο κάλεσμα αγάπης του MAKE A WISH! Ηταν μια αξιόλογη εμπειρία καθώς δόθηκε σε όλους μας η ευκαιρία να διδαχτούμε έμπρακτα το μάθημα της αγάπης και της αλληλεγγύης!

wish

9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

koykoybookkalo  9o Γυμνάσιο Πατρών

Η δημόσια δωρεάν παιδεία πρέπει να υποστηριχθεί με κάθε τρόπο, με κάθε θυσία και με οποιοδήποτε κόστος, ώστε ν' αναγεννηθεί, ν' αναπτυχθεί και ν' ανθίσει....

Η παιδεία αποτελεί το όπλο του λαού γι? αυτό και οι εκπαιδευτικοί του 9ου Γυμνασίου Πατρών ενδιαφέρονται και προσπαθούν όχι μόνο για τη μετάδοση γνώσης στους μαθητές τους, αλλά και για τη ψυχική και αισθητική τους καλλιέργεια μέσα από την πραγματοποίηση εκπαιδευτικών εκδρομών, σχολικών εορτών, φιλανθρωπικών δραστηριοτήτων, θεατρικών δράσεων και την ανάπτυξη ποικίλων εκπαιδευτικών και πολιτιστικών προγραμμάτων.

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Today0
Yesterday0
Week0