Τα μαύρα "ρεκόρ" των Ελλήνων

Δ. Κουκλάκη, "ΤΑ ΝΕΑ" 11-8-03

Σκοτώνουν τους Έλληνες τα καρδιαγγειακά νοσήματα, η παχυσαρκία και τα τροχαία δυστυχήματα. Σύμφωνα με πανευρωπαϊκή έρευνα για την υγεία των ανδρών. Οι Έλληνες είναι οι πιο παχύσαρκοι Ευρωπαίοι, έχουν τον υψηλότερο αριθμό θανάτων σε τροχαία και είναι δεύτεροι μετά τους Αυστριακούς σε αριθμό θανάτων από καρδιαγγειακά νοσήματα.

Οι 'Έλληνες πληρώνουν ακριβά το κάπνισμα, το αλκοόλ και την κακή διατροφή τους. Πρώτη και με μεγάλη διαφορά εί­ναι η Χώρα μας στους θανάτους ανδρών από τρο­χαία ατυχήματα. Όπως προκύπτει από την πρώτη έρευνα για την υγεία των Ευρωπαίων, που πραγματοποίησε το Ευρωπαϊκό Φόρουμ Υγείας των Ανδρών, η Ελλάδα έχει τριπλάσιο αριθμό θα­νάτων από τροχαία στους άνδρες από ό,τι η Βρετανία και η Σουηδία. Ειδικότερα στις ηλικίες από 25 έως 44 χρόνων, σε κάθε 100.000 θανάτους Ελλήνων ανδρών οι 42,6 οφείλονται σε τροχαίο ατύχημα. Στους άνδρες από 75 ετών και άνω, ο αριθμός των θανάτων φθάνει τους 55,5 ανά 100.000. Η αναλογία για τη Σουηδία στις ίδιες ηλικίες είναι μόλις 2,6 και 8,2 θάνατοι ανά 100.000.

Σύμφωνα με τους ερευνητές, ενώ οι υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης εμφανίζουν μείωση των θανάτων εξαιτίας τροχαίων τα τελευταία 20 χρόνια, η Ελλάδα παραμένει... σταθερά Ψηλά.

Τα καρδιαγγειακά νοσήματα είναι ένας ακόμη «εχθρός» των ανδρών στη Χώρα μας. Σύμφωνα με τα συμπεράσματα της έρευνας, η Ελλάδα  βρίσκεται στη δεύτερη θέση, μετά την Αυστρία, σε θανάτους από αυτές τις παθήσεις. Τα καρδιαγγειακά νοσήματα είναι αιτία για τους περίπου μισούς (48%) θανάτους των Ελλήνων.

Τη στιγμή που άλλες ευρωπαϊκές Χώρες, ό­πως το Λουξεμβούργο, έχουν μειώσει έως και στο μισό τους θανάτους από καρδιαγγειακές παθήσεις τα τελευταία 20 χρόνια, στη Χώρα μας η μείωση δεν ξεπερνά το 11% (το χαμηλότερο στην Ευρωπαϊκή Ένωση).

Πάντως η στεφανιαία νόσος θεωρείται βασική αιτία όχι μόνο θανάτων αλλά και αναπηρίας στην Ευρώπη. Σχεδόν ένας στους πέντε θανάτους (17%) ανδρών οφείλεται σε αυτήν. Συνολικά, κάθε χρόνο 310.000 άνδρες κάτοικοι της Ευρωπαϊκής   Ένωσης πεθαίνουν από στεφανιαία νόσο.

Κάπου στη μέση βρίσκεται η Χώρα μας ως προς τους θανάτους ανδρών από καρκίνους του αναπνευστικού συστήματος (πνεύμονα, λάρυγγα, τραχεία, βρόγχοι). Σύμφωνα, πάντως, με την έρευνα του Ευρωπαϊκού Φόρουμ Υγείας των Ανδρών, οι θάνατοι από καρκίνο του πνεύμονα είναι επταπλάσιοι στους άνδρες σε σχέση με τις γυναίκες, τόσο στη χώρα μας όσο και στο Βέλ­γιο.

Πιο «τυχεροί» φαίνεται να είναι οι 'Έλληνες στην περίπτωση του καρκίνου του προστάτη. Μόνο το 2,2% των θανάτων ανδρών στη Χώρα μας οφείλεται σε αυτήν τη μορφή νεοπλασίας. Το υψηλότερο ποσοστό (5,3%) συγκεντρώνει η Σουηδία.

Δεν αυτοκτονούν

Το σίγουρο είναι ότι οι άνδρες στην Ελλάδα δεν έχουν τάσεις αυτοκτονίας. Η Χώρα μας έχει το Χαμηλότερο ποσοστό αυτοκτονιών σε όλη την Ευρώπη (0,6%). Τα «πρωτεία» κατέχει η Φινλανδία (το 4% των θανάτων οφείλονται σε αυτοκτονία).

Πρωταθλητές και σε κάπνισμα πάχος

Ο ΤΡΟΠΟΣ ζωής των Ευρωπαίων συνδέεται άμεσα με την κατάσταση της υγείας τους συμπεραίνουν οι ερευνητές του Ευρωπαϊκού Φόρουμ Υγείας των Ανδρών. Το κάπνισμα, η κατανάλωση αλκοόλ, η κακή διατροφή, που αυξάνει το σωματικό βάρος και τη χοληστερόλη, αλλά και το μη ασφαλές σεξ είναι ζητήματα που απασχολούν τους επιστήμονες σχετικά με την υγεία του ανδρικού πληθυσμού της Ευρώπης. Οι Έλληνες, ειδικά, κρατούν τα ηνία του καπνίσματος, με 46,8% των ανδρών να καπνίζουν συστηματικά. Πρωταθλητές αναδεικνύονται και στην παχυσαρκία, με ποσοστό 26,7%