Από μικροί στα... βάρη

"Έθνος" 10-6-02

Πάνω από τον μέσο όρο Ευρώπης και Αμερικής το βάρος των Ελληνόπουλων. Καταναλώνουν πολλές θερμίδες, κινούνται ελάχιστα

Επιβεβαιώνεται με τον πλέον ανησυχητικό τρόπο ότι τα Ελληνόπουλα είναι τα πιο παχύσαρκα Παιδιά της Ευρώπης.

Μελέτη που έγινε σε 635 υγιή παιδιά ηλικίας 5-16 ετών από την περιοχή Βάρης Αττικής, έδειξε ότι τόσο το ποσοστό λίπους στο σώμα τους όσο και ο δείκτης μά­ζας σώματος υπερβαίνει τους αντίστοιχους μέσους όρους σε Ευρώπη και ΗΠΑ.

Μέγιστες τιμές λίπους παρατηρήθηκαν στην ηλικία των 13 ετών για τα αγόρια και των 15 ετών για τα κορίτσια  Η σύγκριση μεταξύ των δύο φύλων έδειξε ότι τα αγόρια έχουν περισσότερο λίπος μέχρι την ηλικία των 10 ετών, ενώ στη συνέχεα η σχέση αυτή αντιστρέφεται «υπέρ» των κοριτσιών.

Για τη μέτρηση της περιε­κτικότητας του σώματος σε λίπος οι γιατροί του Κέντρου Υγείας Βάρης και του Νοσοκομείου «Αλεξάνδρα», οι οποίοι διεξήγαγαν τη μελέτη από το 1995 έως το2000, χρησιμοποίησαν μία νέα μέθοδο, η οποία έχει ως Βάση την ηλεκτρική αντίσταση του σώματος.

Διατροφή

«Η μελέτη μας επιβεβαί­ωσε ότι τα Ελληνόπουλα α­κολουθούν λάθος διατροφικό μοντέλο και ασκούνται λίγο», σχολίασε στο «Εθνος» ο παιδίατρος κ. Χ. Κώστα­λος, ο οποίος συμμετείχε στη μελέτη μαζί με τους συ­ναδέλφους του Ε. Μαρα­γκάκη, Γ. Γαλάνη, Μ. Γεμε­λιάρη, Δ. Παπαδοπούλου και Ν. Φαράκλα.

Σύμφωνα με τον κ. Κώ­σταλο, οι τιμές που κατα­γράφηκαν δείχνουν ότι τα παιδιά καταναλώνουν σημαντικές ποσότητες θερμίδων, τις οποίες, όμως, δεν διοχετεύουν σε κίνηση: «ο καθιστικός τρόπος ζωής, η τηλεόραση, αλλά και η αυξημένη κατανάλωση τροφών συνδυάζονται με πολύ λιγότερη κίνηση, απ' όσο τα παιδιά άλλων εποχών», σημειώνει.

Σύμφωνα με τον κ. Κώσταλο, η συγκεκριμένη μελέτη έχει αυξημένο ενδιαφέρον, λόγω της ιδιαίτερα α­ξιόπιστης μεθόδου καταγραφής του σωματικού λί­πους που χρησιμοποιήθηκε.

Οι μετρήσεις έγιναν στο Κέντρο Υγείας Βάρης κατά τη διάρκεια επίσκεψής των παιδιών στο Παιδιατρικό εξωτερικό Ιατρείο, προκειμένου να τους χορηγηθεί πι­στοποιητικό υγείας ή να τους γίνει εμβολιασμός.

Τα αποτελέσματα της με­λέτης έδειξαν ότι ο δείκτης μάζας σώματος ήταν υψηλότερος, τόσο στα αγόρια ό­σο και στα κορίτσια, σε σχέση με ξένες μελέτες, ενώ είναι συγκρίσιμα με εκείνα μελετών που έγιναν σε παιδιά της Σητείας Κρήτης και της Κύπρου. Ο συγκεκριμένος δείκτης προκύπτει αν διαιρέσουμε το βάρος με το ύψος επί το ύψος σε μέτρα. Για παράδειγμα, για ένα παιδί βάρους 30 κιλών και ύψους 1,30, ο δείκτης είναι 17,75 (30:1,3Χ 1,3).

Συγκρίσεις

Ανάλογη είναι η παρατή­ρηση και ως προς ης μέσες τιμές λίπους. Στα αγόρια και κορίτσια 13-16 ετών ήταν υψηλότερες από αυτές που αναφέρονται σε μελέτη που έγινε στην Ευρώπη και δύο μελέτες που έγιναν στις ΗΠΑ.

Η σύγκριση αγοριών - κο­ριτσιών στην ελληνική με­λέτη έδειξε ότι για ης ηλικίες 9 και 10 ετών τα αγόρια υπερτερούν ως προς ων πε­ριεκτικότητα σε λίπος, ενώ από τα 11 έως τα 16 υπάρχει σαφής υπερίσχυση των κοριτσιών.