Today0
Week0
Month0
All15

Currently are one guest and no members online

Περιβαλλοντική εκδρομή

Πραγματοποιήθηκε χθες  περιβαλλοντική εκδρομή που είχε προγραμματιστεί για το πρόγραμμα Ξωκλήσια σαν Μανιτάρια στην Νάουσα. Τα παιδιά ενημερώθηκαν μέσα από συγκεκριμένες δράσεις πώς μπορούν να προσανατολιστούν μέσα σε ένα δάσος παρατηρώντας τη φύση αλλά και τα ξωκλήσια .Επισκέφτηκαν το ξωκλήσι του Αγίου Νικολάου και πραγματοποιήθηκε δράση στο πεδίο. Στη συνέχεια αποτυπώσαν εικαστικά, ζωγραφίζοντας όλοι μαζί , τις εντυπώσεις τους. Η εμπειρία ήταν πράγματι συναρπαστική. Θα ακολουθήσουν απόψεις των ίδιων των μαθητών προσεχώς....

Παίζω με φωτογραφίες

Σήμερα τα παιδιά παίζουν και δημιουργούν ιστορίες με φωτογραφίες. Στη βιβλιοθήκη από τις 18,00 μέχρι τις 20,00 βάζουμε τη φαντασία μας να τρέξει. Γράφουμε ιστορίες κοιτώντας  τις φωτογραφίες. Θα  δοθούν οι παρακάτω φωτογραφίες πάνω στις οποίες θα στήσουν το παιχνίδι τους.Θα ζωγραφίσουν κατόπιν αλλες τρεις δικές τους εικόνες και θα τις χρησιμοποιήσουν και αυτές για την πλοκή της ιστορίας τους. Όλες οι ιστορίες θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας. Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους.

video : Ο καλός Σαμαρείτης

Στα πλαίσια των εργασιών των μαθητών σχετικά με την παραβολή του καλού Σαμαρείτη η ομάδα "ποδηλάτισσες" προσκόμισε το παρακάτω video. Τα συγχαρητήρια όλης της τάξης.

Προσκλήσεις (Αρχεία)

Οι ομάδες των μαθητών ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ και ΟΡΕΙΒΑΤΙΣΣΕΣ ετοίμασαν  προσκλήσεις για  δράσεις που έχουν προγραμματίσει σχετικά με το ξωκλήσι που μελετούν. Οι ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ θα παρουσιάσουν μια δραματοποιημένη παράσταση και οι ΟΡΕΙΒΑΤΙΣΣΕΣ σας καλούν στην έκθεση που έχουν διοργανώσει με θέμα: τα ξωκλήσια των ζωγράφων. Δείτε το αρχεία που επισυνάπτονται.