Αρχική σελίδα
Φιλόλογοι Ηρακλείου

Καλώς ήλθατε

Ο ιστότοπός μας είναι ένας τόπος ενημέρωσης για τα γενικά και τα ειδικά που απασχολούν το φιλολογικό έργο (διδακτικό και επιστημονικό). Εδώ μπορείτε να βρείτε:

• ανακοινώσεις για ποικίλες δραστηριότητες (συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, συναντήσεις)

• διδακτικό υλικό (εισηγήσεις σεμιναρίων, σχέδια μαθημάτων, διδακτικές προτάσεις, βιβλιογραφία, επιστημονικά κείμενα)

• πληροφορίες για τη νομοθεσία και τις αλλαγές της που σχετίζονται με τη δουλειά του φιλολόγου

• χρήσιμες συνδέσεις

Παράλληλα, ο ιστότοπός μας αποτελεί τόπο συνάντησης των προβληματισμών μας. Εδώ, μπορείτε να δημοσιεύετε (ή να αναδημοσιεύετε) κάθε είδους θεωρητικό κείμενο -δικό σας ή ξένο- που μπορεί, κατά τη γνώμη σας, να βοηθήσει το φιλολογικό έργο. Εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τις προτάσεις σας για ποικίλες διδακτικές πρακτικές. Εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τις ιδέες σας για ένα σύγχρονο, ευχάριστο και δημιουργικό σχολείο που χρόνια ονειρευόμαστε!

Καλή πλοήγηση, καλές συνεργασίες!

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων Ν.Ηρακλείου

Σχ. Σ. Β. Καλοκύρη. Πρόσκληση σε Δειγματική Διδασκαλία στα Αρχαία Ελληνικά Α΄ Λυκείου. Παρασκευή 15-12-17, ώρα 12.30-14.10, στο Πειραματικό Λύκειο Ηρακλείου.

Διδάσκουσα: Άννα Τσακιρέλη.
Συμβουλευτική-ανατροφοδότηση: Σχολ. Σύμβουλος Φιλολόγων Β. Καλοκύρη.
[Ηλεκτρονική δήλωση συμμετοχής.]

Σχ. Σ. Β. Καλοκύρη. Πρόσκληση συμμετοχής Φιλολόγων αρμοδιότητας και Σχολείων Παιδαγωγικής Ευθύνης στις «Δράσεις του Διασχολικού Δικτύου Γλωσσικού Γραμματισμού, κατά το σχολ. έτος 2017-18»

Έγκριση υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος από ΥΠΠΕΘ

Σχ. Σ. Β. Καλοκύρη.Ενημέρωση Φιλολόγων και Διασχολικού Δικτύου Συνεργασίας Σχολείων παιδαγωγικής αρμοδιότητας για Εκδήλωση?Νεανικό Αφιέρωμα «Τοπικοί Άγιοι»

(Πατριαρχ. Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Κρήτης και Πειραματικού ΓΕΛ Ηρακλείου, 5-12-17)

Σχ. Σύμβ. Β. Καλοκύρη. Προώθηση ενημέρωσης. Τροποποίηση του ωρολογίου προγράμματος της Γ΄ τάξης του Ημερησίου Γενικού Λυκείου και της Δ΄ τάξης του Εσπερινού Γενικού Λυκείου.

Νεοελληνική Γλώσσα και Νεοελληνική Λογοτεχνία:  κλάδοι του μαθήματος «Νέα Ελληνικά» από το σχολ. έτος 2017-18 (ΦΕΚ  3768 Β?/ 26.10.2017)

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345ΕπόμενοΤέλος»

Σελίδα 1 από 5