Αρχική σελίδα
Φιλόλογοι Ηρακλείου

Καλώς ήλθατε

Ο ιστότοπός μας είναι ένας τόπος ενημέρωσης για τα γενικά και τα ειδικά που απασχολούν το φιλολογικό έργο (διδακτικό και επιστημονικό). Εδώ μπορείτε να βρείτε:

• ανακοινώσεις για ποικίλες δραστηριότητες (συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, συναντήσεις)

• διδακτικό υλικό (εισηγήσεις σεμιναρίων, σχέδια μαθημάτων, διδακτικές προτάσεις, βιβλιογραφία, επιστημονικά κείμενα)

• πληροφορίες για τη νομοθεσία και τις αλλαγές της που σχετίζονται με τη δουλειά του φιλολόγου

• χρήσιμες συνδέσεις

Ο ιστότοπός μας αποτελεί  τόπο συνάντησης των  ενδιαφερόντων μας.  Ενημερωνόμαστε για ζητήματα που αφορούν στο έργο μας και «συντονιζόμαστε» στους προβληματισμούς για ένα σύγχρονο, ευχάριστο και δημιουργικό σχολείο που χρόνια ονειρευόμαστε.

Καλή πλοήγηση, καλή συνεργασία!

Λιάνα Καλοκύρη

Φιλόλογος – Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου

Πρόσκληση Φιλολόγων για συμμετοχή με εισήγησή τους στην «7η Διημερίδα (αλληλο-)διδακτικής. Έμπνευση και Δημιουργία’ στη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο και το Λύκειο. Σχολ. έτος 2019-20.»

ΣΕΕ ΠΕ02 Φιλολόγων Β. Καλοκύρη. Ενημέρωση και επισημάνσεις για εξετάσεις και αξιολόγηση μαθητών/-τριών στα ΓΕΛ. α) ΦΕΚ με πλαίσιο εξετάσεων και αξιολόγησης στο ΓΕΛ και β) ΦΕΚ με τρόπο διατύπωσης θεμάτων, βαθμολόγηση στις εξετάσεις ΓΕΛ κ.ά

Ενημέρωση και επισημάνσεις για εξετάσεις και αξιολόγηση μαθητών/-τριών στα ΕΠΑ.Λ. α) ΦΕΚ με πλαίσιο εξετάσεων και αξιολόγησης στα ΕΠΑ.Λ. και β) ΦΕΚ με τρόπο διατύπωσης θεμάτων, βαθμολόγηση στις εξετάσεις ΕΠΑ.Λ. κ.ά.