Αρχική σελίδα
Φιλόλογοι Ηρακλείου

Καλώς ήλθατε

Ο ιστότοπός μας είναι ένας τόπος ενημέρωσης για τα γενικά και τα ειδικά που απασχολούν το φιλολογικό έργο (διδακτικό και επιστημονικό). Εδώ μπορείτε να βρείτε:

• ανακοινώσεις για ποικίλες δραστηριότητες (συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, συναντήσεις)

• διδακτικό υλικό (εισηγήσεις σεμιναρίων, σχέδια μαθημάτων, διδακτικές προτάσεις, βιβλιογραφία, επιστημονικά κείμενα)

• πληροφορίες για τη νομοθεσία και τις αλλαγές της που σχετίζονται με τη δουλειά του φιλολόγου

• χρήσιμες συνδέσεις

Παράλληλα, ο ιστότοπός μας αποτελεί τόπο συνάντησης των προβληματισμών μας. Εδώ, μπορείτε να δημοσιεύετε (ή να αναδημοσιεύετε) κάθε είδους θεωρητικό κείμενο -δικό σας ή ξένο- που μπορεί, κατά τη γνώμη σας, να βοηθήσει το φιλολογικό έργο. Εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τις προτάσεις σας για ποικίλες διδακτικές πρακτικές. Εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τις ιδέες σας για ένα σύγχρονο, ευχάριστο και δημιουργικό σχολείο που χρόνια ονειρευόμαστε!

Καλή πλοήγηση, καλές συνεργασίες!

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων Ν.Ηρακλείου

Σχ. Σ. Β. Καλοκύρη. Αξιολόγηση παραγωγής γραπτού λόγου: παράδειγμα εντύπου για ανατροφοδότηση μαθητών

Σχ. Σ. Β. Καλοκύρη. Επιμορφωτικό υλικό – προβληματική και καλές πρακτικές για καλλιέργεια επιχειρηματολογίας και ρητορικής στο σχολείο.

Σχ. Σ. Β. Καλοκύρη. Ενημέρωση-πρόσκληση για τον 6ο Διασχολικό Διαγωνισμό Ορθογραφίας Διεξαγωγή: Δευτ. 26-Παρ. 30 Μαρτίου 2018.

Δηλώσεις συμμετοχής (έως Παρ. 16-3-2018 στον Φιλόλογο κ. Χατζάκη, 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου)

Σχολ. Σύμβ. Β. Καλοκύρη. «Ευχές για δημιουργική χρονιά, 2018. Επικαιροποίηση συμμετοχής στις «Δράσεις του Διασχολικού Δικτύου Γλωσσικού Γραμματισμού, κατά το σχολ. έτος 2017-18».

Έγκριση υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος από ΥΠΠΕΘ.»  Σχετ. ΥΠΠΕΘ Αριθ. Πρωτ. : 201726/Δ2/21-11-2017, «Έγκριση εκπαιδευτικού προγράμματος».