Αρχική σελίδα
Φιλόλογοι Ηρακλείου

Καλώς ήλθατε

Ο ιστότοπός μας είναι ένας τόπος ενημέρωσης για τα γενικά και τα ειδικά που απασχολούν το φιλολογικό έργο (διδακτικό και επιστημονικό). Εδώ μπορείτε να βρείτε:

• ανακοινώσεις για ποικίλες δραστηριότητες (συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, συναντήσεις)

• διδακτικό υλικό (εισηγήσεις σεμιναρίων, σχέδια μαθημάτων, διδακτικές προτάσεις, βιβλιογραφία, επιστημονικά κείμενα)

• πληροφορίες για τη νομοθεσία και τις αλλαγές της που σχετίζονται με τη δουλειά του φιλολόγου

• χρήσιμες συνδέσεις

Παράλληλα, ο ιστότοπός μας αποτελεί τόπο συνάντησης των προβληματισμών μας. Εδώ, μπορείτε να δημοσιεύετε (ή να αναδημοσιεύετε) κάθε είδους θεωρητικό κείμενο -δικό σας ή ξένο- που μπορεί, κατά τη γνώμη σας, να βοηθήσει το φιλολογικό έργο. Εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τις προτάσεις σας για ποικίλες διδακτικές πρακτικές. Εδώ μπορείτε να δημοσιεύετε τις ιδέες σας για ένα σύγχρονο, ευχάριστο και δημιουργικό σχολείο που χρόνια ονειρευόμαστε!

Καλή πλοήγηση, καλές συνεργασίες!

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων Ν.Ηρακλείου

Σχ.Σ. Β. Καλοκύρη. Ανάρτηση Υλικού της Εκπαιδευτικής Εσπερίδας (6-4-17) «Οι πρόσφυγες μέσα από την ιστορία, την τέχνη, το σχολείο. Εκπαιδευτικές παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και μετασχηματίζουσας μάθησης».

Αποστολή της ομιλίας της επιτ. Σχ. Σ. κ. Ε. Τζεδάκη  με θέμα «Πρόσφυγες από την Κρήτη, πρόσφυγες στην Κρήτη  (19ος - 20ός αιώνας)».

Σχ.Σ. Β. Καλοκύρη. Ενημέρωση Φιλολόγων σχετικά με τις «Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης των φιλολογικών μαθημάτων όλων των τάξεων Ημερησίων και Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων για το σχολικό έτος 2016-2017».

Σχ.Σ. Β. Καλοκύρη. Επιμορφωτικά Σεμινάρια με θέμα «Δράσεις ανάπτυξης γλωσσικού γραμματισμού για μαθητές και σύνδεσης γλωσσικών στόχων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης», στο πλαίσιο του «Δικτύου Συνεργασίας Π/θμιας και Δ/θμιας εκπαίδευσης».

Απολογισμός δράσεων ανάπτυξης γλωσσικού γραμματισμού κατά το σχολ. έτος 2016-17, στο πλαίσιο των στόχων του «Διασχολικού Δικτύου Γλωσσικού Γραμματισμού».
Εναλλακτική συμμετοχή: Τετάρτη 26-4-17 ή Πέμπτη 27-4-17, ώρα 11.50-14.10΄, αμφιθέατρο ΠΕΚ Ηρακλείου.

Σχ.Σ. Β. Καλοκύρη. Αναστάσιμες Ευχές, 2017.

«ΈναρξηΠροηγούμενο12345ΕπόμενοΤέλος»

Σελίδα 1 από 5