Αρχική σελίδα
Φιλόλογοι Ηρακλείου

Καλώς ήλθατε

Ο ιστότοπός μας είναι ένας τόπος ενημέρωσης για τα γενικά και τα ειδικά που απασχολούν το φιλολογικό έργο (διδακτικό και επιστημονικό). Εδώ μπορείτε να βρείτε:

• ανακοινώσεις για ποικίλες δραστηριότητες (συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, συναντήσεις)

• διδακτικό υλικό (εισηγήσεις σεμιναρίων, σχέδια μαθημάτων, διδακτικές προτάσεις, βιβλιογραφία, επιστημονικά κείμενα)

• πληροφορίες για τη νομοθεσία και τις αλλαγές της που σχετίζονται με τη δουλειά του φιλολόγου

• χρήσιμες συνδέσεις

Ο ιστότοπός μας αποτελεί  τόπο συνάντησης των  ενδιαφερόντων μας.  Ενημερωνόμαστε για ζητήματα που αφορούν στο έργο μας και «συντονιζόμαστε» στους προβληματισμούς για ένα σύγχρονο, ευχάριστο και δημιουργικό σχολείο που χρόνια ονειρευόμαστε.

Καλή πλοήγηση, καλή συνεργασία!

Λιάνα Καλοκύρη

Φιλόλογος – Συντονίστρια Εκπαιδευτικού έργου

Εργαστηριακό Σεμινάριο: «Στρατηγικές υποστήριξης μαθητών/τριών με ΔΕΠ-Υ στη Δ/θμια Εκπ/ση. Παραδείγματα εφαρμογής στη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων.»

Διοργάνωση: Σ.Ε.Ε. Φιλολόγων Β. Καλοκύρη και ΣΕΕ ΠΕ70 Σ. Μαρτίνου, σε συνεργασία με 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου.
Πέμπτη, 28-3-2019, στο 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου, 5.30-8.30 μμ.
(Ηλεκτρονική Δήλωση συμμετοχής)

ΣΕΕ ΠΕ02 Καλοκύρη. Ενημέρωση-πρόσκληση για τον 7ο Διασχολικό Διαγωνισμό Ορθογραφίας

Διεξαγωγή: Δευτ. 8 - Παρ. 12  Απριλίου 2019. Δηλώσεις συμμετοχής (έως Παρ. 29-3-2019 στον Φιλόλογο κ. Χατζάκη, 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΣΠΕΡΙΔΑ ενημέρωσης, επικοινωνίας κα συνεργασίας. «Ηλεκτρονικός εκφοβισμός: Πρόληψη και αντιμετώπιση.

Πρόκληση του καιρού μας για σχολείο και γονείς…»

Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019, αίθουσα  Πολύκεντρο του Δήμου Ηρακλείου, προσέλευση ώρα 7.00 μμ  (έναρξη 7.30΄ μμ)

Διοργάνωση: (Διασχολικό Δίκτυο Παιδαγωγικής Συνεργασίας  των σχολείων Ηρακλείου παιδαγωγικής ευθύνης της Συντονίστριας Εκπ/κού Έργου Λιάνας Καλοκύρη, σε συνεργασία με  Δ.Σ. Συλλόγων Γονέων.

Ευχές για τη νέα χρονιά και ανανέωση στο εκπαιδευτικό έργο με «νέα αρχή».