Ας χαλαρώσουμε….

Πολλές φορές, μετά από ένα κουραστικό δίωρο, οι μαθητές, κυρίως των μικρών τάξεων, είναι εξαντλημένοι……Έτσι, δέκα λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι για διάλειμμα, συνηθίζω να τους δίνω κάποια ζωγραφιά για να χαλαρώσουν και να βγει η ένταση. Να μερικές ιδέες!

Γραμματική – lapbook

Δυστυχώς, οι μικρές τάξεις του Δημοτικού δεν έχουν βιβλίο γραμματικής. Οι γραμματικές πληροφορίες είναι σκορπισμένες σε διάφορα σημεία των βιβλίων της Γλώσσας και οι μαθητές δεν είναι σε θέση να συγκεντρώσουν και να ομαδοποιήσουν τα γραμματικά φαινόμενα. Στην προσπάθειά μου να βρω κάτι σχετικό με τη γραμματική ανακάλυψα τα lapbook…μια πολύ ευφάνταστη ιδέα, σχετική με τα lap-top, που μπορεί να αξιοποιηθεί από τη Γλώσσα ως τη Φυσική.

Στο παρακάτω blog θα μάθετε και θα δείτε περισσότερα…..

Εύκολο πασχαλινό καλαθάκι

Για όσα σχολεία δεν ευτυχούν να έχουν δάσκαλο/-α εικαστικών, βρήκα αυτή την όμορφη και εύκολη κατασκευή για να ευχαριστηθούν οι μαθητές μας.

Θα χρειαστούμε:

• ένα χρωματιστό, τετράγωνο χαρτόνι
  • λίγα «χορταράκια» για να το γεμίσουμε
  • και πολλή φαντασία για να το στολίσουμε.

Παραθέτω αυτή τη χαρακτηριστική εικόνα,οπότε νομίζω ότι οι οδηγίες κατασκευής είναι περιττές.