Όλο και  πιο πολλοί άνθρωποι και περισσότερο οι  νέοι συνδέονται στο διαδίκτυο τα τελευταία χρόνια. Μέσα στο διαδίκτυο μπορείς να ψάξεις και να μάθεις για οποιοδήποτε θέμα σε απασχολεί μπορεί όμως και ταυτόχρονα να βρεθείς παγιδευμένος χωρίς καν να το έχεις συνειδητοποιήσει. Όταν ο χρήστης θεωρεί τον ηλεκτρονικό υπολογιστή ή το Διαδίκτυο το σημαντικότερο κεφάλαιο της καθημερινότητάς του, τότε παρουσιάζει εθισμό στο διαδίκτυο.

Έρευνες δείχνουν ότι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών του διαδικτύου που παρουσιάζουν υπερενασχόληση ή εθισμό σε αυτό είναι παίκτες διαδικτυακών παιχνιδιών. Τα διαδικτυακά παιχνίδια είναι δυσδιάστατα ή τρισδιάστατα παιχνίδια που παίζονται στο ηλεκτρονικό υπολογιστή και μέσω του διαδικτύου ο χρήστης μπορεί να παίζει και να αλληλεπιδρά με χρήστες από διάφορες χώρες σε ένα ενιαίο , εικονικό κόσμο. Τα άτομα που παρουσιάζουν εθισμό στα παιχνίδια έχουν πολλά προβλήματα στην καθημερινότητά τους και στη ψυχική τους διάθεση. Επηρεάζεται η εργασία τους (για ενήλικες) , η επίδοσή τους στο σχολείο , οι σχέσεις με γονείς και φίλους αφού το παιχνίδι γίνεται το μοναδικό πράγμα που τους απασχολεί , ζουν σε ένα εικονικό κόσμο. Ωστόσο αν βάλουμε  ΜΕΤΡΟ στη χρήση του διαδικτύου θα μπορέσουμε να απολαύσουμε τα θετικά της τεχνολογίας.

Εθισμός στο Διαδίκτυο -Διαδικτυακά Παιχνίδια