Εβδομάδα Κώδικα

eyr_ebd_kodika_logo

Στις 11 – 17 Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθεί για δεύτερη χρονιά η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού. Εκατομμύρια παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν σε μαζικές εκδηλώσεις και θα παρακολουθήσουν μαθήματα για να μάθουν προγραμματισμό και να αποκτήσουν συναφείς δεξιότητες.

H δράση αυτή αποσκοπεί στο να παροτρύνει οποιονδήποτε, να δει ότι μπορεί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω από την Επιστήμη της Πληροφορικής με το σύνθημα «όλοι μπορούν» και να αναπτύξουν ικανότητες δημιουργικότητας και καινοτομίας.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μεσσήνης συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού εκπονώντας κατάλληλες μαθησιακές δραστηριότητες στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής. Οι μαθητές θα προγραμματίσουν το πρώτο τους παιχνίδι στο Scratch.

Ετικέτες .Προσθέστε στους σελιδοδείκτες το μόνιμο σύνδεσμο.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *