Εργασία Β Γυμνασίου

Ερωτηματολόγιο

Στο δεύτερο τετράμηνο, στο μάθημα της Πληροφορικής του Γυμνασίου, δε γίνεται ωριαία εξέταση (Διαγώνισμα) αλλά υλοποιείται μια εργασία.

Φέτος στο μάθημά μας θα υλοποιήσουμε μια εργασία χρησιμοποιώντας ένα διαδικτυακό εργαλείο σε μια υπηρεσία Νέφους. Είναι το περιβάλλον των Υπολογιστικών Φύλλων της Google (Google Docs) στο οποίο ο κάθε ένας (η κάθε ομάδα) θα εργάζεται διαδικτυακά για τη δημιουργία της τελικής εργασίας.

Παραδοτέα

Η ολοκλήρωση της εργασίας απαιτεί τη δημιουργία ενός πίνακα δεδομένων και κάποιων υπολογισμών επάνω στα δεδομένα αυτά. Στη συγκεκριμένη περίπτωση τα δεδομένα του πίνακα θα είναι στοιχεία από video του διαδικτύου, γύρω από ένα θέμα που θα διαλέξει ο ίδιος.

Συγκεκριμένα τα στοιχεία που θα πρέπει να συλλέξουν οι μαθητές είναι

1. Το όνομα του video
  2. Ο σύνδεσμος του video
  3. Το σύνολο των Likes
  4. Το σύνολο των προβολών του video
  5. Το σύνολο των σχολίων του video
  6. Η ημερομηνία μεταφόρτωση

Ακολουθεί ενδεικτικά η μορφή του αρχείου μετά τη συλλογή των στοιχείων

Untitled

Final

Τι χρειάζεστε

Για τη πρόσβαση στο κοινό έγγραφο της κάθε ομάδας παρέχονται στο σχολικό εργαστήριο λογαριασμοί της Google αλλά αν κάποιος μαθητής το επιθυμεί μπορεί να εργαστεί και από το σπίτι χρησιμοποιώντας ένα δικό του λογαριασμό.