πρότζεκτ Γ΄

στιγμιότυπα

Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

γραπτή εργασία Α΄ τριμήνου

Η γραπτή εργασία Α΄ τριμήνου αφορά μία συνέντευξη που θα πρέπει να πάρουν οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης από κάποιο επαγγελματία- επιστήμονα που ασκεί μία επαγγελματική δραστηριότητα (επαγγελματική μονογραφία) που ενδιαφέρει τον κάθε μαθητή/ μαθήτρια.

Τα ερωτήματα δίνονται εδώ και μπορούν να συμπληρωθούν από τους μαθητές.

Η εργασία θα αξιολογηθεί από την πληρότητά της στην πλήρη δηλαδή περιγραφή του επαγγέλματος-της επαγγελματικής μονογραφίας.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΜΟΝΟΓΡΑΦΙΕΣ- ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ σχολικό έτος 2015-2016

το Διαδικτυακό τέστ Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Sheridan College

To τέστ βασίζεται στους έξι τύπους προσωπικότητας του Holland.

Το τέστ βρίσκεται εδώ . Το τέστ είναι στα αγγλικά αν όμως το συμπληρώσετε στον φυλλομετρητή Chrome μπορεί αυτόματα να μεταφραστεί στα Ελληνικά.

Το τέστ καταλήγει σε ένα ραβδόγραμμα που απεικονίζει τα βαθμολογικά αποτελέσματα των απαντήσεων που έχει δώσει ό κάθε μαθητής στο τέστ και αφορά τους έξι τύπους προσωπικότητας του John Holland .

Η ανάλυση των αποτελεσμάτων μπορεί να γίνει με την βοήθεια ενός αρχείου που θα το βρείτε εδώ.

κατασκευή ιστοσελίδας : Στέλιος Καραπιπέρης 2015