Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

6ο ΓΕΛ. Καβάλας

joomla

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 22 επισκέπτες και κανένα μέλος

«Πρόγραμμα EUROSCOLA ? Πρόσκληση για μαθητές»

ΘΕΜΑ : «Πρόγραμμα EUROSCOLA ? Πρόσκληση για μαθητές»

Σχετ. : Το με αριθμ. πρωτ. 136776/Γ2/01-09-2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Σύμφωνα με το ως άνω σχετικό έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. (συνημμένο 1), το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA, στις 13 Μαρτίου 2015. Στην ημερίδα αυτή θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες ? μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, θα διεξαχθεί διαγωνισμός για την επιλογή των μαθητών με θέμα:

«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στη διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πώς μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;».

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να επιλεγούν είκοσι τέσσερις (24) μαθητές/τριες, οι οποίοι θα εκπροσωπήσουν την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας ? Θράκης στην ημερίδα EUROSCOLA, η οποία θα διοργανωθεί στο Στρασβούργο στις 13 Μαρτίου 2015.

1. Δικαίωμα Συμμετοχής

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές/τριες της Β΄ και Γ΄ τάξης ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. των Περιφερειακών Ενοτήτων Δράμας, Έβρου, Καβάλας, Ξάνθης και Ροδόπης.

Εξαιρούνται από το διαγωνισμό:

• οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα EUROSCOLAκατά το παρελθόν.
  • οι μαθητές/τριες των ΕΠΑ.Λ, η ηλικία των οποίων υπερβαίνει το 21ο έτος.

Στην επιλογή των μαθητών, εκτός από το βαθμό της εργασίας-έκθεσης, που φέρει τη μεγαλύτερη βαρύτητα, θα ληφθούν υπόψη τα εξής κριτήρια:

1. Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας που να αποδεικνύεται με πτυχίο. Θα προτιμούνται οι έχοντες πτυχίο υψηλότερης βαθμίδας.
  2. Καλή γενική επίδοση στα μαθήματα του σχολείου.

BΑρμοδιότητες Διευθυντών σχολικών μονάδων

B.1. Οι Διευθυντές/ντριες των σχολείων οφείλουν να ενημερώσουν άμεσα όλους τους μαθητές/τριες για το Πρόγραμμα EUROSCOLA, το θέμα της έκθεσης και το διαγωνισμό.

Β.2  Όσοι μαθητές εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής λαμβάνουν από το σχολείο:

1. Υπεύθυνη Δήλωση, η οποία συμπληρώνεται από τους γονείς/κηδεμόνες και επιστρέφεται στο σχολείο (συνημμένο 2),
  2. Αίτηση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, η οποία συμπληρώνεται από τους μαθητές και επιστρέφεται στο σχολείο (συνημμένο 3).

Επίσης, οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν για την προετοιμασία τους τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.europarl.europa.eu/aboutparliament/el/0042423726/Το-κοινοβούλιο-και-η-Συνθήκη-της-Λισαβόνας.html

B.3 Μέχρι την Παρασκευή 07 Νοεμβρίου 2014, οι μαθητές πρέπει να εκδηλώσουν έγγραφο ενδιαφέρον συμμετοχής και να καταθέσουν στο σχολείο τα εξής:

1. ενυπόγραφη αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής στο διαγωνισμό,
  2. ενυπόγραφη υπεύθυνη δήλωση των γονέων κηδεμόνων,
  3. επικυρωμένους τίτλους πτυχίων Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας,
  4. επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου.

B.4 Στη συνέχεια, οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων συγκεντρώνουν τα ως άνω απαιτούμενα έγγραφα της παραγράφου Β.3, καθώς και:

1. την αναλυτική βαθμολογία του προηγούμενου σχολικού έτους (2013-2014) των υποψηφίων,
  2. μια συγκεντρωτική κατάσταση των υποψηφίων της σχολικής μονάδας, στην οποία θα αναγράφονται τα στοιχεία τους: ονοματεπώνυμο, ημερομηνία γέννησης, τάξη, τίτλοι πτυχίων Αγγλικής ή Γαλλικής γλώσσας, τελικός βαθμός προηγούμενης τάξης (συνημμένο 4),

τα οποία όλα μαζί τοποθετούνται σε φάκελο, ο οποίος αποστέλλεται έως την Παρασκευή, 14 Νοεμβρίου 2014 στην Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ανατ. Μακεδονίας ? Θράκης (Τέρμα Σισμάνογλου, Τ.Κ. 69100, Κομοτηνή, υπόψη κας Γεωργίας Τσούγα). Παράλληλα, ο Διευθυντής/ντρια του σχολείου οφείλει μέχρι την ίδια ημερομηνία να ενημερώσει ηλεκτρονικά για την ημερομηνία αποστολής του φακέλου στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης ΑΜ-Θ(Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), καθώς και τη Δ/νση Δ/θμας Εκπ/σης στην οποία υπάγεται. Στο ίδιο e-mailθα επισυνάπτεται και η συγκεντρωτική κατάσταση μετα στοιχεία όλων των υποψηφίων της σχολικής μονάδας (συνημμένο 4).

Η ημερομηνία και οι διαδικασίες διεξαγωγής του διαγωνισμού θα κοινοποιηθούν στις σχολικές μονάδες μέσω των Δ/νσεων Δ/θμας Εκπ/σης με νεότερο έγγραφο.

Παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες.

Συνημμένα:

1. Έγγραφο Υ.ΠΑΙ.Θ. (3 σελίδες)

2. Υπεύθυνη δήλωση γονέα/κηδεμόνα (1 σελίδα)

3. Αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος υποψηφίου (1 σελίδα)

4. Συγκεντρωτική κατάσταση υποψηφίων σχολείου (1 αρχείο excel)

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΣΑΒΒΑΣ   ΜΕΛΙΣΣΟΠΟΥΛΟΣ