Ποιοι είμαστε

Αθανάσιος Βελέντζας. Ανήκει στο Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό (ΕΔΙΠ) του Τομέα Φυσικής της ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ. Είναι ο διδάσκων των εργαστηρίων Φυσικής της ΣΕΜΦΕ και των μαθημάτων «Αρχές Διδακτικής Μεθοδολογίας – Διδακτική της Φυσικής» και «Λογισμικό για τα Μαθηματικά τη Φυσική και τη Διδασκαλία τους». Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα σχετίζονται κυρίως με το ρόλο των νοητικών, πραγματικών και εικονικών πειραμάτων στην διδασκαλία της Φυσικής καθώς και με την χρήση των έξυπνων κινητών συσκευών στο εκπαιδευτικό εργαστήριο Φυσικής.

Αλέξανδρος Κατέρης. Eίναι καθηγητής Φυσικής στη Δημόσια Εκπαίδευση. Τα τελευταία δεκατέσσερα χρόνια εργάζεται στο 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών και είναι μέλος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου του σχολείου. Έχει εργαστεί επίσης στο Γυμνάσιο της Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, στο Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο και στο Εργαστήριο Διαγνωστικής Κυτταρολογίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ με αντικείμενο τηλεματικές υπηρεσίες και ανάλυσης εικόνας.  Στο κομμάτι της εκπαίδευσης ασχολείται ερευνητικά με τη χρήση έξυπνων κινητών συσκευών για πειραματισμό τόσο στο σχολικό εργαστήριο Φυσικής, όσο και από απόσταση. Τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύονται σε διεθνή περιοδικά και ανακοινώνονται σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια. Τα τελευταία χρόνια συμμετέχει εθελοντικά στην προετοιμασία της Ελληνικής ομάδας μαθητών που συμμετέχει στις Ολυμπιάδες Φυσικής.

Τάκης Λάζος. Eίναι καθηγητής φυσικής στη δημόσια εκπαίδευση, υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Ηλιούπολης και υποψήφιος διδάκτορας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών. Είναι, επίσης, επιστημονικός υπεύθυνος για το Ελληνικό Αρχείο Επιστημονικών Οργάνων (www.hasi.gr). Ανάμεσα στα ερευνητικά και επιστημονικά ενδιαφέροντά του περιλαμβάνονται η ιστορία των επιστημονικών οργάνων και ο σχεδιασμός πειραμάτων για το σχολικό εργαστήριο φυσικών επιστημών, συχνά με χρήση μικροελεγκτών και έξυπνων κινητών συσκευών.

Σεραφείμ Τσούκος. Είναι καθηγητής φυσικής στη Δημόσια Εκπαίδευση. Από το έτος 2010 εργάζεται στο 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Αθηνών και είναι υπεύθυνος για τον όμιλο αριστείας με τίτλο «Πειραματική Μεθοδολογία Φυσικών Επιστημών» που λειτουργεί στο σχολείο από το έτος 2012. Είναι επίσης μέλος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου του σχολείου. Στο ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνεται ο ρόλος των νέων τεχνολογιών και ειδικότερα η χρήση των έξυπνων κινητών συσκευών στην διδασκαλία της φυσικής.