Έρευνα...

Πολλές σύγχρονες έρευνες δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στη σύνδεση του σχολείου με την αγορά εργασίας και στο ρόλο που αυτό διαδραματίζει στη μετάβαση των νεαρών ατόμων από την εφηβεία στην ενηλικίωση, από την εκπαίδευση στην επαγγελματική ζωή, προσδιορίζοντας τις προσδοκίες και την αντίληψή τους για το μελλοντικό τους προορισμό ως ενήλικων ατόμων. Ακόμη πολλές έρευνες συγκλίνουν στην διαπίστωση ότι το σχολείο διαδραματίζει καταλυτικό ρόλο και επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την ένταξη των νέων στην αγορά εργασίας. Ωστόσο τα Εκπαιδευτικά συστήματα συμπεριλαμβανομένου και του Ελληνικού με τη δομή και την οργάνωσή τους, με τα αναλυτικά προγράμματα και το περιεχόμενο των σχολικών εγχειριδίων δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με θέματα που αφορούν στην Ισότητα των φύλων, στην ενημέρωση για τη θέση των γυναικών στην κοινωνία, στον καταμερισμό της εργασίας και των οικογενειακών ρόλων κατά φύλο και στο μοντέλο της γυναίκας που συμμετέχει ισότιμα στον επαγγελματικό χώρο και στα κέντρα λήψης αποφάσεων.

Για το λόγο αυτό το ΥΠΕΠΘ και το ΚΕΘΙ μέσω Προγραμμάτων Επιμόρφωσης των εν ενεργεία εκπαιδευτικών των δημόσιων σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Γενικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης και Προγραμμάτων Παρέμβασης από τους/τις επιμορφούμενους/ες εκπαιδευτικούς στις τάξεις των ανωτέρω εκπαιδευτικών μονάδων με την ενεργό συμμετοχή μαθητών και μαθητριών θέτει ως κεντρικό του στόχο πρωτίστως την ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών αλλά ταυτοχρόνως και των μαθητών/τριών και των οικογενειών τους έτσι ώστε:

• να προωθηθούν η φιλοσοφία και οι πρακτικές της Ισότητας και της Δημοκρατίας στο εκπαιδευτικό και ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον,
  • να ενταχθεί η διάσταση του φύλου στο περιεχόμενο του προγράμματος σπουδών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και της Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης, και
  • να συνδεθεί το ζήτημα της Ισότητας των φύλων με τις διαδικασίες του επαγγελματικού προσανατολισμού και της εισόδου των γυναικών στην αγορά εργασίας.

Μέσα σ’ αυτό το πλαίσιο το 4ο Γυμνάσιο Καστοριάς σε σύμπραξη με άλλα τρία σχολεία του νομού υλοποιεί το πρόγραμμα: «Ευαισθητοποίηση Εκπαιδευτικών και Παρεμβατικά Προγράμματα για την Προώθηση της Ισότητας των Φύλων». Μέσα από τις επιμορφωτικές συναντήσεις με τους υπευθύνους του προγράμματος και τη συνεργασία με τους/τις μαθητές/τριες, τις συζητήσεις στις διάφορες θεματικές ενότητες και τη συμπλήρωση των αντίστοιχων ερωτηματολογίων, επιλέχθηκε ως θέμα της εργασίας-έρευνας η Δραστηριότητα 3 – Ο Κόσμος της Εργασίας, από την Ενότητα Ι: Σχολείο, ακαδημαϊκή επίδοση και επιλογές ζωής.
(Εργαλείο Διερεύνησης Θεματικής – Σχεδιασμός: Β. Δεληγιάννη & Σ. Ζιώγου).

Σε αυτή τη δραστηριότητα οι μαθητές/τριες έπρεπε σε 15 λεπτά να απαντήσουν στην ερώτηση: "Γράψε δέκα επαγγέλματα που σου έρχονται στο μυαλό". Μια συνοπτική παρουσίαση των αποτελεσμάτων φαίνεται στα παρακάτω γραφήματα:

Κάντε click πάνω στα γραφήματα για να τα δείτε σε μεγέθυνση.

Highslide JS Highslide JS Highslide JS

Γράφημα 1. 10 Επαγγέλματα - Αγόρια.

Γράφημα 2. 10 Επαγγέλματα - Κορίτσια.
Γράφημα 3. 10 Επαγγέλματα - Συνολικό Δείγμα.
Η αναλυτική παρουσίαση της εργασίας-έρευνας σε αρχείο .pdf εδώ. (0,25ΜΒ)

Designed & Developed for Mozilla Firefox 2.0.0.4 (1280x800) - Α.T. ΠΕ20 2007© - stzioumakis <at> sch.gr