Κατατέθηκε στις 5-2-2008 – αναμένεται αρ. πρωτοκόλλου

ΠΡΟΣ ΤO Δ.Σ. της Δ΄ ΕΛΜΕΘ

Θεσσαλονίκη, 1-2-2008

Ως μέλη του συλλόγου διδασκόντων του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης που κατά νόμο ευθύνεται για τη λειτουργία του σχολείου, θέτουμε υπ’ όψιν του Δ.Σ. της Δ’ ΕΛΜΕΘ το παρακάτω συμβάν:

Σύμφωνα με την πράξη αρ. 59/18-2-2007 του Συλλόγου Διδασκόντων του Μ.Σ.Θ. εμφανιζόμαστε ως παρόντες σε συνεδρίαση της 18-12-2007 που αποφάσισε «μετά από σύμφωνη γνώμη των μαθητών, για το πρόγραμμα αναπλήρωσης των χαμένων διδακτικών ωρών λόγω της κατάληψης». Στη συνεδρίαση εμφανίζονται ως παρόντα 73 άτομα, από τα οποία μέχρι σήμερα (1-2-2008) έχουν υπογράψει τα 59.

Τέτοια συνεδρίαση ουδέποτε έγινε, πράγμα που τέθηκε ως ζήτημα την 23-1-2008 (συνεδρίαση λήξης α΄ τετραμήνου). Στη συζήτηση που ακολούθησε, εκφράστηκαν αντιρρήσεις, επιφυλάξεις, και προβληματισμός, που όμως δεν ήταν αρκετά για να επιφέρουν το ανάλογο της σημασίας του ζητήματος αποτέλεσμα.  Στη συνεδρίαση αυτή ο ίδιος διευθυντής παραδέχθηκε ότι συνέταξε το πρακτικό, πιεζόμενος χρονικά για να απαντήσει σε επείγον, σχετικό υπηρεσιακό έγγραφο. Επί τούτου δε και δικαιολογήθηκε, λέγοντας ότι ειδοποίησε  δυο φορές το σύλλογο, συζητώντας για το θέμα αυτό (μίλησε με ορισμένους καθηγητές). Εν τέλει αποφάνθηκε ότι: όλοι έχουν την υποχρέωση να το υπογράψουν, σημειώνοντας τη λέξη «διαφωνώ» δίπλα στο όνομά τους, στην περίπτωση που έχουν άλλη άποψη.

Τα θλιβερά ερωτήματα που γεννώνται:

1.    Με ποια δικαιοδοσία ένας διευθυντής του σχολείου συντάσσει πρακτικό μιας ανύπαρκτης συνεδρίασης;

2.    Με ποια αιτολογία εμφανίζει 73 άτομα ως παρόντα (επί συνόλου 117);

3.    Πώς εξηγείται ο κατά νόμο υπεύθυνος για την συνοχή του συλλόγου διδασκόντων να προβαίνει σε ενέργειες, που πέρα από παράτυπες είναι και διχαστικές;

4.    Γιατί 59 μέλη του συλλόγου υπογράφουν το πρακτικό, σύροντας με αυτή την αντισυναδελφική συμπεριφορά τους ως απολογούμενους, όσους αρνούνται να το υπογράψουν;

Οι πιο κάτω υπογράφοντες:

·       Ως βάναυσα θιγόμενοι από τη διαμορφωθείσα κατάσταση

·       Υπερασπιζόμενοι την προσωπική, πολιτική και διδασκαλική μας τιμή, τη δημοσιοϋπαλληλική μας ιδιότητα και το δημόσιο συμφέρον που έχουμε ταχθεί να υπηρετήσουμε

Καλούμε τη Δ΄ ΕΛΜΕΘ να καταδικάσει τόσο τις δυναστικές πρακτικές του διευθυντή του Μ.Σ.Θ., όσο και την υποτακτική, αντιπολιτική (υπό)στάση των συναδέλφων που έκνομα αλλά και αντισυναδελφικά, εκθέτουν το σχολείο, ανατροφοδοτώντας μια εικονική σχολική διαδικασία και προσβάλλοντας βάναυσα τις προσωπικές και συλλογικές οντότητες τόσο των διδασκόντων, όσο και των μαθητών.

ΒΕΤΣΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΒΛΕΤΣΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

ΖΥΓΟΥΡΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

ΠΑΠΑΝΔΡΙΚΟΥ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥΛΑ