Our Class Projects

Εδώ θα σας παρουσιάσουμε  σε ένα άλμπουμ φωτογραφιών ένα μικρό δείγμα των  εργασιών  που κάναμε με τα παιδιά στο πλαίσιο του μαθήματος.

SCHOOL OLYMPIC GAMES CLASS PRESENTATION Whoever you are READING IS TRAVELLING OUR SCHOOL

ΚΠΓ-Το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας πάει Σχολείο!

Το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας είναι  ένα σύστημα εξετάσεων που στοχεύει στην πιστοποίηση διαφορετικών επιπέδων «γνώσης» μιας γλώσσας ? δηλαδή της ικανότητας που έχει αναπτύξει κάποιος να χρησιμοποιεί μια ξένη γλώσσα σε διάφορες κοινωνικές περιστάσεις. Πιστοποιεί την ικανότητα χρήσης της ξένης γλώσσας με μία σειρά εξετάσεων που διενεργούνται από το Υπουργείο Παιδείας δύο φορές το χρόνο. Η γλωσσομάθεια, λοιπόν, ενισχύεται και μέσα στο σχολείο.

Μαθησιακό υλικό για την προετοιμασία των παραπάνω εξετάσεων διατίθεται στη σχετική ιστοσελίδα του Υπουργείου για την διευκόλυνση της προετοιμασίας των υποψηφίων. Έτσι οι μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης θα μπορούσαν να συμβουλευτούν το υλικό που βρίσκεται εδώ  και να κατεβάσουν το βιβλίο που διατίθεται ηλεκτρονικά και δωρεάν για την προετοιμασία τους στο επίπεδο Α1 και Α2.

Το φωνολογικό κύκλωμα, ως υποσύστημα της εργαζόμενης μνήμης, έχει συνδεθεί στενά με την απόκτηση της ξένης γλώσσας και ιδιαίτερα στα αρχικά  στάδια εκμάθησης της γλώσσας. Έχει την ιδιότητα, λοιπόν το φωνολογικό κύκλωμα, να συγκρατεί φωνολογικές και φωνοτακτικές δομές των νέων γλωσσικών ήχων και να λειτουργεί ως πύλη εισόδου των γλωσσικών πληροφοριών στην μακρόχρονη μνήμη αναδεικνύοντας με αυτό τον τρόπο το σημαντικό του ρόλο στην εκμάθηση της γλώσσας. Διαβάστε περισσότερα «Η επίδραση της φωνολογικής μνήμης στην εκμάθηση του λεξιλογίου στην αγγλική γλώσσα»